Veryansın Tv’nin tespiti doğrulandı: Eski AKP dışarıda yeniden kuruluyor

Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'ni ilan ettiği dünkü toplantıda yaptığı konuşmayı Veryansın Tv, 'Eski AKP'ye dönüş' başlığıyla vermişti. Davutoğlu'nun Karar gazetesini yöneten İbrahim Kiras, 'Davutoğlu ve arkadaşlarının çıkışı aslında yeni bir siyasi parti kurmak kadar AK Parti’nin fabrika ayarlarını esas almak bakımından AK Parti’yi dışarıda yeniden kurmak anlamına da geliyor' ifadelerini kullandı.

Veryansın Tv’nin tespiti doğrulandı: Eski AKP dışarıda yeniden kuruluyor

Yeni partisinin kuruluşunu ilan eden Ahmet Davutoğlu, dün yaptığı konuşmada yeniden ‘açılım’ mesajı vermiş, anadilde eğitim, yeni anayasa, eşit yurttaşlık ve ABD-NATO’ya bağlılık mesajları göndermişti. Konuşmasında bir kez bile ‘PKK’ demeyen Davutoğlu, ‘yerel yönetimlerin güçlendirilmesi’ vurgusu yapmıştı. Veryansintv.com, bu konuşmadan yola çıkarak Gelecek Partisi’ni “Eski AKP’ye dönüş” manşetiyle tanıtmıştı.

OLMAZ DENİLEN OLDU

Gelecek Partisi’nin yayın organı ve fikri merkezi konumunda Karar gazetesi, Veryansın Tv’nin tespitini tescilledi. Gazetenin genel yayın yönetmeni İbrahim Kiras, Gelecek Partisi için şu tespitlerde bulundu:

“Olmaz denen şey oldu. Kesintisiz 18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti dün itibarıyla ikiye bölündü. Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının kurduğu parti her halükârda bu kişilerin eski partilerinin tabanından küçük ya da büyük bir kitleyi çekecek, az ya da çok oy deposundan pay alacak. Önümüzdeki günlerde Ali Babacan ve arkadaşlarının kurmaları beklenen parti de sahneye çıktığında AK Parti (kadroları ve tabanı) üçe bölünmüş olacak.

Davutoğlu’nun hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme dönüş önerisi başta olmak üzere problemli alanların neredeyse hepsiyle ilgili olarak belirlediği çözümler ve hedefler gerçekçi ama bu konularda zaten AK Parti ve MHP dışındaki bütün kesimler aşağı yukarı hemfikir durumdalar. Gelecek Partisi’ni burada diğerlerinden farklılaştıran husus AK Parti’nin son dönemdeki yönelimlerine karşı itirazın bu partinin içinden çıkan ve öncelikle bu partinin tabanına hitap eden bir siyasi hareketten geliyor olması. Davutoğlu ve arkadaşlarının çıkışı aslında yeni bir siyasi parti kurmak kadar AK Parti’nin fabrika ayarlarını esas almak bakımından AK Parti’yi dışarıda yeniden kurmak anlamına da geliyor. İktidar açısından risk teşkil eden nokta burası olabilir.”

DAVUTOĞLU NELER SÖYLEDİ?

Gelecek Partisi’nin kuruluşunu ilan eden Ahmet Davutoğlu, ABD ve NATO’ya bağlılık mesajları verdi. “Açılım” dönemi vurgularını tekrarlayan Davutoğlu, “Anadilin eğitim ve sosyal hayatta kullanılması aidiyet sürecini güçlendirecektir” dedi.

Anayasayı sıfırdan yazma” sözü veren Davutoğlu, “eşit yurttaşlık” ifadesini kullandı. Eski Başbakan, bir dönem FETÖ’nün sıkça propagandasını yaptığı “kısıtlayıcı laiklik” yerine “özgürlükçü laiklik ve çoğulcu din anlayışı” sözü verdi.

BİR KEZ BİLE ‘PKK’ DEMEDİ

Konuşmasında bir kez bile PKK dememesi dikkat çeken Davutoğlu’nun “yerel yönetimleri güçlendirme” vurgusu da dikkat çekti. Davutoğlu şöyle dedi: “Güçlü bir merkezi yönetimin ilk şartının, yerinden yönetime verilen önem ve açılan alan miktarı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye, yerel yönetimler sorununu konuşurken telaffuz edilmeyen korkular ve tabular yüzünden, ne yerel ne de merkezi reformları yapamamıştır.

Kaliteli bir eğitim için, öğrencilere herhangi bir resmî veya tanımlanmış ideolojinin dayatılmasını reddediyoruz” ifadelerini kullanan Davutoğlu, üstü örtülü Atatürkçülüğün eğitimdeki yerini hedef aldı.

Öte yandan mimarı olduğu yanlış Suriye politikasının Türkiye’ye en büyük zararı olan “sığınmacılar” sorununa ise değinmemesi dikkat çekti.