VİDEO- ABD kanalı kendi ülkesinde çekilen videoyu ‘Suriye’de kıyım’ diye verdi

TSK'nın Barış Pınarı Harekatı'na yönelik ABD basınında yer alan dezenformasyona bir yenisi eklendi. ABD'li haber kanalı ABC, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri harekat sırasında çekilmiş gibi yayımladı. Üstelik görüntülerin 2017'de ABD'de çekildiği ortaya çıktı

VİDEO- ABD kanalı kendi ülkesinde çekilen videoyu ‘Suriye’de kıyım’ diye verdi

Barış Pınarı Harekatı’nın ilerlemesiyle başka olaylarda ve zamanlarda çekilmiş fotoğraf ve videoları, manipülasyon, dezenformasyon için kullanma çabaları aynı şekilde devam ediyor.

Son olarak, Amerikan ulusal haber kanalı ABC, silah tanıtımı sırasında kaydedilmiş güçlü patlamaların yer aldığı video görüntülerini, harekat sırasında kaydedilmiş gibi çarpıtarak servis etti.

Alt bantta “Suriye’de kıyım” yazılı haberi aktaran sunucu, “Burada yer alan görüntülerde, Türk ordusunun Suriye’nin bir sınır kasabasında Kürt sivilleri bombaladığı görülüyor. Türkiye’nin desteklediği savaşçıların, Amerikan müttefiki olarak DEAŞ’a karşı savaşan Kürtlere karşı korkunç zulüm uyguladığına ilişkin haberler geliyor” ifadesini kullandı.

Haberde kullanılan görüntülerin aslında ABD’de 2017’de gerçekleşen bir silah tanıtımı sırasında kaydedildiği anlaşıldı. Televizyon kanalının görüntüleri haber bülteninde kullanmadan önce, cep telefonuyla patlamaları kaydeden insanları montajlayarak videodan çıkardığı anlaşıldı.

İşte o yalan haber…