VİDEO- İşte F-35’teki büyük tehlikenin belgesi!

ABD'nin S-400 alımı nedeniyle Türkiye'yi F-35 projesinden çıkarsa da Ankara F-35'ten tam olarak vazgeçmiş değil. Hükümet yetkilileri, F-35 istediklerini her fırsatta dile getirirken, ABD'de F-35 eğitimi gören İngiliz pilotun yaşadıkları savaş uçağındaki tehlikeyi gözler önüne serdi.

VİDEO- İşte F-35’teki büyük tehlikenin belgesi!

F-35 projesinden hâlâ vazgeçmiş olmayan Ankara’ya emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş’tan önemli uyarılar geldi.

Karataş, daha önce yaptığı açıklamalarda, F-35’in uçan bir bilgisayar olduğunu belirtmiş ve “Bu demektir ki uçuşa başlarken başlangıçta sisteme girebilmek için PIN koduna ihtiyacınız olacaktır. İnanmayacaksınız ama uçağı çalıştırabilmek için önce PIN kodunu yani şifrenizi gireceksiniz” demişti.

Kullanılan işletim sistemi ALIS sayesinde F-35’lerin Türkiye’nin kontrolü dışına çıkabileceği uyarısında bulunan Karataş, böylece uçaklar üzerindeki milli kontrolünüzü kaybedeceğimizin altını çizmişti. Yani ABD isterse Ankara’daki F-35’i uçurmaz!

“F35 ile ABD’ye bağımlılık oranı yüzde 100 olacak ve ABD istemezse deniz kaplumbağası uçurmak zorunda kalacaksınız” diyen Karataş, bu iddiasını ispatlayan yeni görüntüler paylaştı.

Videoda, ABD’de F-35 eğitimi gören İngiliz pilotun, kullanıcı adı ve şifresini kabul etmediği için uçağı uçuramadığı görülüyor…

Karataş görüntülerle birlikte şu mesajları paylaştı:

“16/17 Ağustos 2019’da PIN Nedir? Sorusuyla başlayan ve devam eden 11 maddeden oluşan F35’lere ilişkin bir bilgisel paylaşmıştım.

Daha sonra “Açıklamaya çalıştığım gibi F-35 uçan bir bilgisayardır. Bu demektir ki uçuşa başlarken başlangıçta sisteme girebilmek için PIN Kodu’na ihtiyacınız olacaktır. İnanmayacaksınız ama uçağı çalıştırabilmek için önce PIN kodunu yani şifrenizi gireceksiniz ” demiştim.

Bilgiseli “F35 ile ABD’ye bağımlılık oranı %100 olacak ve ABD istemezse deniz kaplumbağası uçurmak zorunda kalacaksınız” cümlesiyle bitirmiştim.

BabalaTv’de Hasan Atilla Uğur ile birlikte yaptığımız Mevzular34 programının 36.43 dk.sında tekrar F-35 uçan bilgisayardır demiş ve bu konuya dikkat çekmiştim. İlave bilgilere devam edeceğim. Lütfen önce bu programı izlemediyseniz izleyiniz.

ABD’nde eğitim gören İngiliz pilotun yaşadıkları F35’lerin uçan bilgisayar olduğuna ilişkin en güzel örnektir. Onun için mutlaka Milli Muharip Uçak (MMU) olmalı diyor farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.

ABD’de eğitim gören İngiliz pilotun yaşadıklarının 1.Bölümünü yayımlamış ve F35’lerin uçan bilgisayar olduğuna ilişkin en güzel örnek olduğunu ifade etmiştim. Şimdi videonun 2. Bölümünü yayımlıyorum. Onun için mutlaka MMU olmalı diyor farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.”

ALIS SİSTEMİNDEKİ TEHLİKE

Sık sık ABD’nin F-35 projesinden çıkarmasının aslında Türkiye’nin iyiliğine olduğunu vurgulayan Karataş, daha önce de şu bilgileri paylaşmıştı:

“PIN Nedir? PIN (Personal Identfication Number), içerisinde alfanümerik veya sayısal karakterleri barındıran, bir sistemde erişim hakkına sahip olmak için kullanılan parolalardır.
Şimdilik bu kadarını paylaşacağım. Neden şimdi bu konuyu açtım? Tahminlerinizi yazabilirsiniz.

Gelen cevapların büyük bir bölümünde doğruya yakın cevaplar veriyorsunuz. Örnek; Akıllı telefonunuzu ve bilgisayarınızı açmak, bir ağa bağlanmak veya alışverişlerinizde kredi kartlarınızla harcama sırasında günlük hayatımızda PIN kodu kullanıyorsunuz. Bunlar tamam.

Daha önce S400 ve F35 tartışmaları başladığında ne demiştik; “F35A uçakları lojistik sistemi işletimi açısından milli lojistik sistemimizi hemen hemen devre dışı bırakacağı için özellikle dikkate alınması gereken önemli bir problem olarak karşımızda durmaktadır”.

Devam etmiştik; “F35A uçaklarının işletimi Türkiye’nin kontrolünün dışına çıkacaktır. Bunlardan birincisi; Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (Autonomic Logistics Information System- ALIS).

İlave etmiştik; “İkincisi; Performansa Dayalı Lojistik (Performance Based Logistics-PBL)’tir”. ABD şirketinden hizmet alımı yapmanız nedeniyle tüm kontrolü ABD’ne bırakarak F35-A uçakları üzerindeki milli kontrolünüzü kaybetmiş olacaksınız.

Eski takipçilerim ile videolarımı izleyenlerin tamam bunları biliyoruz başka bir bilgi mi vereceksiniz? Dediklerini, yeni takibe başlayanların ise merakla izlediklerini tahmin ediyorum. Ama daha bitmedi.

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi-ALIS, akıllı cep telefonu örneğinde olduğu gibi F35 lojistik sistemini kontrol etmek için mevcut durumda 65’den fazla uygulamadan oluşmaktadır. Tüm ömür boyunca sistemin bir veya iki yılda güncellemeleri yapılacaktır.

ALIS, Türk Hava Kuvvetleri’nin harekat ve eğitim, bakım ve ikmal zincirinin tamamını kontrol edecek, birliklerinizin tüm bilgileri Türkiye’nin yanısıra şirket ana bilgisarı ABD’de depolanacaktır.

Açıklamaya çalıştığım gibi F35 uçan bir bilgisayardır. Bu demektir ki uçuşa başlarken başlangıçta sisteme girebilmek için PIN koduna ihtiyacınız olacaktır. İnanmayacaksınız ama uçağı çalıştırabilmek için önce PIN kodunu yani şifrenizi gireceksiniz “iddiasındayım”.

Sonuç; F35 ile ABD’ye bağımlılık oranı %100 olacak ve ABD istemezse deniz kaplumbağası uçurmak zorunda kalacaksınız.”