Vikingler'in 1200 yıllık mirası ortaya çıktı

Hristiyanlık kabul görmeden önce yaygın inanç olan paganizm dönemine ait bazı kalıntıların bulunduğu ortaya çıktı. Norveç'te bulunan ve yaklaşık 1200 yıllık olduğu tahmin edilen tapınağın kalıntılarının Odin, Thor gibi İskandinav tanrılarına dua etmek, kurban sunmak gibi ibadetlerde kullanıldığı düşünülüyor.

Vikingler'in 1200 yıllık mirası ortaya çıktı

Haber Global'de yer alan habere göre, Norveç'in batısındaki Ørsta bölgesinde paganizm döneminden kalan 1200 yıllık bir tapınak bulundu.

TAM 12 METRE YÜKSEKLİĞE SAHİP

Bergen Üniversitesi'nden arkeologlar tarafından Norveç'in batısındaki Ørsta bölgesinde, 'ahşap bir yapı' ve kalıntılar ortaya çıkarıldı. Kalıntıların yaklaşık 14 metre uzunluğa, 8 metre genişliğe ve 12 metre yüksekliğe sahip ahşap yapıya ait olduğu belirtildi.

KURBAN SUNMAK İÇİN KULLANILIYORMUŞ

Vikinglerin Norveç'te hüküm sürdüğü 8. yüzyıl sonlarında yapıldığı düşünülen yapının ibadet ve Thor, Odin gibi Kuzey tanrılarına kurban sunmak için kullanıldığı tahmin ediliyor.

İSVEÇ VE DANİMARKA'DA BİLİYORDUK

Bergen Üniversitesi'nden Søren Diinhoff, bunun Norveç'te keşfedilen ilk pagan tapınağı olduğunu söyledi. Diinhoff "Bu tarz yapıların İsveç ve Danimarka'da bulunduğunu biliyorduk. Ama bu keşif bize bunların Norveç'te de bulunduğunu gösteriyor. Viking çağında hayvanların kurban edilmesi, etin atalar ve tanrılar için hazırlanması anlamına geliyor. Ama tanrılar et yiyip bira içemedikleri için kabile onlar adına yapıyordu" dedi.

PAGANİZM NEDİR?

Paganlık erken Hristiyanlık döneminde (4. yüzyıl civarı), Hristiyanlar tarafından, çok tanrılı dinlere inananlar için kullanılan bir terim. Kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan inanç biçimi ve bu dinlerin genel adını tanımlamak için kullanılıyor.