VIP ambulans rezaleti! Yüksek ücretle yolcu taşıyorlar…

İstanbul trafiğinde kalmak istemeyenler için kaçak ambulansla yolcu taşımaya başladılar!

VIP ambulans rezaleti! Yüksek ücretle yolcu taşıyorlar…

İşe gidiş ve çıkış saatlerinde trafik problemiyle karşı karşıya kalan ve hızlı yol almak isteyenlerin yeni adresi ruhsatsız ve kayıt dışı çalışan özel ambulanslar oldu. Milliyet Gazetesi’nin muhabirleri iş adamı kılığına girerek, trafiğin en çok olduğu saatte Avrupa yakasından Anadolu yakasına 40 kilometrelik yolu 38 dakikada kat etti. Karşılığında 700 TL ödedi.

Milliyet Gazetesi’nden Gökhan Kam ve Cihat Aslan’ın haberine göre İstanbul trafiğinde hızlı yol almak isteyenler için  ruhsatsız ve kayıt dışı çalışan özel ambulanslar kullanılıyor. Yüksek ücret karşılığında amacı dışında kullanılan bazı özel ambulanslar yolcu taşımacılığı yapıyor. Kayıt dışı çalıştığı öğrenilen bir özel ambulans firmasıyla 700 TL karşılığında trafiğin en yoğun olduğu saatlerde normalde 1 saat 20 dakikada gidilebilen 40 kilometrelik yolu 38 dakikada kat etti.

İstanbul’da özel ambulans statüsünde faaliyet gösteren ruhsatlı 453 tane ambulans bulunuyor. Kayıt dışı hizmet veren, merdiven altı korsan ambulanslar yetersiz teknik donanım ve personelle taşıdıkları hastaların hayatını tehlikeye sokuyor. Kayıt dışı çalışan bazı ambulans firmaları ise hem ruhsatsız faaliyet yürütüyor, hem de para karşılığında amacı dışında yolcu taşımacılığı yapıyor. Bu firmalardan biri de Gaziosmanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne yapılan şikayet üzerine yapılan denetimde ruhsatsız faaliyet gösterdiği tespit edilen Med Clinic Ambulans Hizmetleri firması.

HASTAYA 400 PATRONA 700

Muhabirler belirtilen firmanın hala faaliyet yürütüp yürütmediğini araştırmak için Med Clinic ambulans hizmetlerini hasta yakını gibi aradı. Telefona çıkan firma yetkilisine, Şişli’deki bir hastaneden Ümraniye’deki bir hastaneye hasta nakletmek istediğini söylediğinde 400 TL karşılığında götürebileceklerini belirttiler. Bir müddet sonra ise tekrar aranan firmaya kendini iş insanı olarak tanıttı. Bu kez ambulansı hasta için değil toplantıya yetişmek için kullanmak istendiği söylendi.

Hasta için 400 lira isteyen firma yetkilisi ile aramızda geçen konuşma şöyle gerçekleşti:

Muhabir: Merhaba. Ambulans kiralamak istiyoruz. Ama bir toplantıya yetişmek için istiyoruz, hastamız yok. Bu mümkün müdür?

Firma yetkilisi: Tabii ki kullanabiliriz. Onda bir sıkıntı yok. Ne zaman? Saat kaçta? Nereye gideceksiniz?

Muhabir: Bağcılar Batışehir’den Ataşehir’e gideceğiz. Pazartesi saat 18.00’de. Yalnız işimiz acil. 18.30’daki toplantıya yetişmemiz lazım.

Firma yetkilisi: 30 dakikada çok rahat varırız. Onda da bir sıkıntı yok.

Muhabir: Peki ücreti nedir?

Firma yetkilisi: 700 TL.

Muhabir: Ücret biraz fazla değil mi? İndirim yapma şansınız yok mu?

Firma yetkilisi: Batışehir-Ataşehir arası uzak. Yolda kaza riski var. Bütün riskler göz önünde bulunduruluyor. Sizin işiniz acil. Hastalık durumu olmayan bir iş için ambulans kullanacaksınız. Fiyatımız bu. Maalesef indirim yapamıyoruz.

Muhabir: Tamamdır o zaman. Pazartesi akşamı haberleşiriz.

Firma yetkilisi: Tamam. Sizden haber bekliyoruz.

SİREN EŞLİĞİNDE, FRENE BASILMADAN GİDİLDİ

Muhabirler yapılan yolculuğu şu şekilde aktardı: ‘Batışehir’den 17.40’ta yola çıkan ambulans 100 metre sonra siren çalmaya başladı. Yaklaşık üç dakika sonra Tekstilkent girişinden TEM otoyolunda yoğun trafiğe girdik. Yol boyunca hiç susmayan siren ve görevlinin yaptığı anonslar yolu açarak ilerlememizi sağladı. 17.52’de Seyrantepe’ye kadar geldik. Emniyet şeridinde hızla ilerleyen ambulansın önünde seyreden trafik polisi de yol verdi. Ambulans, araçları geçebilmek için keskin manevralar yaparken biz de aracın içerisinde taktığımız kemere rağmen sağa sola savrulduk. Ambulans içerisindeki ekipmanlar da sağa sola çarptı. Bu sırada görevli seyir halinde olan araçlara da, “Önümüzü açın. Sağlı sollu yanaşarak yolu açın” anonsu yaptı. Seyrantepe mevkiinde yol kontrolü yapan trafik ekiplerinin tam arasından geçerek ilerlemeye devam etti.’

DAHA DA HIZLI GELİRDİK

Kavacık Köprüsü’nü geçtikten sonra saat 18.11’de Ümraniye Çakmak Köprüsü mevkiinde yol kenarında bulunan üçüncü trafik uygulamasından da rahatça geçen ambulans saat 18.18 olduğunda yani ambulansa bindikten 38 dakika sonra sözde toplantının yapılacağı otele ulaştı. Otelin 10 metre ilerisinde duran ambulanstaki görevliler önce etrafı kontrol etti, ardından kapıyı açarak inebileceği söylendi. Yoldaki sarsıntı dolayısıyla özür dileyen ambulans görevlileri, Milliyet muhabirlerine “Kusura bakmayın, daha da hızlı gelirdik ama malum trafik vardı” diye konuştu…

ŞOFÖR YAKALANDI

Habere konu olan özel ambulans şoförü yakalandı. Ambulans şoförü A.M.’ye 7 bin 501 lira idari para cezası kesilirken, ehliyetine el konulup olayla ilgili adli soruşturma başlatıldı. Hasta yerine yolcu taşınan ambulans ise çekici yardımıyla emniyet otoparkına çekildi.

İstanbul’da özel bir ambulans şirketinin para karşılığı yolcu taşıdığı yönündeki haberler üzerine Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından soruşturma başlatıldı. Sivil Trafik ekipleri, kısa süre içerisinde ambulansla yolcu taşıyan sürücü A.M.’yi gözaltına aldı.  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne getirilen sürücü A.M.’ye 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 46/2-f (Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında, emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları) maddesine istinaden bin 228 tl,

71/f (zorunlu olmadığı halde geçiş üstünlüğü hakkını kullanmak) maddesine istinaden 132 tl, Ek-2/3-a (Büyükşehir belediyesi kanunu ile belediye kanunu kapsamında ilgili belediyeden çalışma izin/ruhsatı almadan belediye sınırları dahilinde yolcu taşımak) maddesine istinaden 6 bin 141 tl olmak üzere toplam 7 bin 501 lira ceza kesildi.  Ambulans sürücüsü A.M.’nin ehliyetine geçici olarak el konulurken, olayla ilgili adli işlem başlatıldığı öğrenildi. Ümraniye Şehit Salih Sevgican Polis Merkezine götürüldü.