Virüslere karşı korunmanızı sağlayacak besinler açıklandı

Koronavirüse karşı alınacak önlemlerin arasında beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler de yer alıyor. İspanya’da yayın yapan La Vanguardia gazetesi, bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren besinlerin bir listesini yayınladı.

Virüslere karşı korunmanızı sağlayacak besinler açıklandı

Koronavirüs salgını haberleri hepimize virüslere karşı alınacak önlemlerin aslında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Elleri yıkamaktan, ortamların temizlenmesine kadar birçok önlem koronavirüsünün yayılmasını engelleyecektir.

Temizlik yönünde alınacak önlemlerin yanı sıra insanların bağışıklık sistemlerini kuvvetli tutmaları da başta koronavirüsü olmak üzere tüm virüslere karşı vücudun vereceği mücadelenin zaferle sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle bağışıklık sistemini destekleyecek ve güçlendirecek besinlerin tüketilmesi elzem hale geliyor.

İspanya’da yayın yapan La Vanguardia gazetesinden Webtekno muhabiri Mustafa Cihan Yılmaz’ın aktardığına göre bağışık sisteminin çalışmasını destekleyecek besinler listesi, bu yönden önemli bir liste olarak görülebilir.

SARIMSAK

Yayınlanan listenin ilk sırasında doğal bir antibakteriyel, antiviral ve antifungal olarak bilinen sarımsak yer alıyor. Sarımsağın arkasındanda ise E vitamini yönünden zengin olan badem geliyor.

Sarımsak ve bademin yanında mukus önleyici özelliği nedeniyle tavuk ve hindi suyu doktorlar tarafından öneriliyor.

PATATES-BROKOLİ

Beta-karoten bakımından zengin patates ve brokoli de virüslere karşı vücut direncinin artırılması için uzmanlar tarafından öneriliyor.

MANTAR-BİTTER ÇİKOLATA-NAR-KİVİ

La Vanguardia’nın bağışıklık sistemini destekleyici besinler listesinin devamında mantar, bitter çikolata, nar, kivi gibi besinler bulunuyor.

ZENCEFİL-ZERDEÇAL

Baharatlar kısmında zencefil ve zerdeçal bulunurken, vücut direncini artıracak içecekler listesinin ilk iki sırasında ise yeşil çay ve kefir bulunuyor.

HİJYEN İÇİN NE YAPMALIYIZ?