Virüsün yeni varyantı keşfedildi: Daha hızlı yayılıyor olabilir

İngiltere Sağlık Bakanı Matthew Hancock, ülkenin güneyinde son dönemde giderek daha hızlı artan korona virüsü vakalarının 'yeni bir varyant'tan kaynaklandığını açıkladı. İngiliz bakan, Dünya Sağlık Örgütü'nü bilgilendirdiklerini söyledi. Yeni varyantın daha hızlı yayılıp yayılmadığı araştırılıyor.

Virüsün yeni varyantı keşfedildi: Daha hızlı yayılıyor olabilir
Virüsün yeni varyantı keşfedildi: Daha hızlı yayılıyor olabilir

İngiltere Sağlık Bakanı Matthew Hancock, ülkenin bazı bölgelerinde korona virüsünün yeni bir varyantının tespit edildiğini açıkladı. Hancock, son dönemde bu bölgelerdeki vaka artış hızının yükselmesinin bu varyantla açıklanabileceğini söyledi.

'İLK ANALİZLERE GÖRE DAHA HIZLI YAYILIYOR'

Avam Kamarası'nda milletvekillerine hitap eden İngiliz bakan, en az 60 farklı yerel yönetimde bu yeni varyantın yol açtığı 1000'den fazla enfeksiyonun tespit edildiğini açıkladı. Hancock, ilk analizlere göre bu varyantın mevcut varyantlardan daha hızlı yayıldığını söyledi.

'DAHA AĞIR HASTALIĞA YOL AÇMIYOR'

Hancock, bu yeni varyantın Covid-19 hastalığının daha ağır geçirilmesine yol açtığına veya aşıları geçersiz kıldığına dair bir bulgu olmadığını vurguladı.

'SERT VE ÜSSEL ARTIŞ'

Ancak İngiliz bakan, son günlerde ülkenin güneyindeki Londra, Kent, Essex ve Hertfordshire'da görülen sert ve üssel vaka artışlarının arkasında bu yeni varyantın bulunduğunu söyledi. Hancock, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) bilgilendirdiklerini açıkladı.

DSÖ: HABERDARIZ, İNCELİYORUZ

DSÖ'den yapılan açıklamadaysa, "İngiltere'de 1000 kişide tespit edilen bu genetik varyanttan haberdarız" denildi. DSÖ'nün acil durum uzmanlarından Mike Ryan, "Yetkililer bu varyantın ciddiyetini inceliyor. Birçok varyant gördük, bu virüs zamanla evrim geçiriyor ve değişiyor" denildi.

UZMANLAR TEMKİNLİ: KENDİMİZİ KAYBETMEYELİM

Uzmanlar ise şu an için panik yapmayı gerektirecek bir durum olmadığının altını çizdi. Birmingham Üniversitesi'nden Prof. Alan McNally, İngiltere'deki test laboratuvarlarının bu yeni varyantı son birkaç haftada tespit ettiğini belirterek, "Kendimizi kaybetmeyelim. Bu durum virüsün daha kolay bulaşabildiği veya tehlikeli hale geldiği anlamına gelmiyor. Ama gözümüzü üzerinde tutmalıyız. Yeni varyantı tanımlamak ve ortaya çıkışını anlamak için büyük bir çaba gösteriliyor" dedi. 

BBC: BAKAN KESİN KONUŞMADI 

Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Ball, "Birçok virüsün genetik bilgisi çok hızlı değişebilir ve bu değişiklikler bazen, daha etkili bir şekilde yayılmasına ve aşılardan kaçabilmesine yol açarak virüsüm işine yarar. Fakat birçok değişikliğin de hiçbir etkisi yoktur" yorumu yaptı.

BBC'nin sağlık ve bilim muhabiri James Gallagher da, sağlık bakanının açıklamasının şu an ülke çapında manşetlere taşındığını ama bakanın 'daha hızlı bulaşma' konusunda sadece bir ihtimalden söz ettiğini ve sorulara kesin bir yanıt vermediğini belirtti. Haberde, "Bu sözler, 'Vaka artışına varyant yol açıyor' demekle aynı şey değil" ifadeleri kullanıldı.