Volkswagen Can Dündar’ı üzdü

Volkswagen (VW) Yönetim Kurulu Başkanı Diess, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşerek kalan sorunları da çözüme kavuşturdu. VW'nin yeni fabrikasını Türkiye'de kurmasının önünde engel kalmadı.

Volkswagen Can Dündar’ı üzdü
( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )\n

Ünlü Alman otomobili Volkswagen’ın (VW) yeni fabrikasını Türkiye’de kurmasının önünde bulunan sorunlar çözüldü.

Reuters’in haberine göre, Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşerek geride kalan tüm sorunları çözdü.

Haberde hafta başında yapılan görüşmede neredeyse tam bir uzlaşmaya varıldığı belirtildi. Habere göre, fabrikanın Manisa’da kurulması planlanıyor.

Görüşmelerde vergi konusundaki sorunların çözüme kavuşturulduğu belirtiliyor. Reuters’a konuşan kaynak “Türkiye’deki yatırımın başlatılması için hiçbir engel kalmadı” dedi. Ajansa konuşan bir başka kaynak da “Yatırımın yüzde 90’dan yüksek bir ihtimalle Türkiye’ye yapılacağını söyleyebilirim” diye konuştu.

Şirketin Wolfsburg’daki merkezinden bazı kaynaklar da VW Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess’in yatırım planını ele almak üzere Erdoğan ile görüştüğünü doğruladı. Şirket yöneticilerinin Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gibi bazı bakanlarla da görüştüğü belirtiliyor.

Çekya Başbakanı Andrej Babis de VW’nin Türkiye’de büyük bir yatırım planladığını açıklamıştı. Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da bir araya gelen Babis görüşme sonrasında yaptığı açıklamada bu bilgiyi vermişti.

CAN DÜNDAR’IN MEKTUBU

Can Dündar, 22 Ağustos 2019’da ünlü Alman gazetesi Die Zeit’te şirket yöneticilerine açık mektup yazarak, Alman otomobil devi Volkswagen’in Türkiye’ye yatırım kararını eleştirmişti.

MİT TIR’ları davasında serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra Almanya’ya kaçan Can Dündar, Alman otomotiv devi Volkswagen’in yeni fabrika için Türkiye’yi seçmesinden rahatsız olmuştu.

Dündar, Die Zeit’da yer alan “Erdoğan Volkswagen istiyor” başlıklı yazısında “Erdoğan rejimini ayakta tutmak için Volkswagen’i kullanacak” ifadesini kullanmıştı.

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL DE MEKTUP YAZMIŞTI

Öte yandan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in VW Yönetim Kurulu Başkanı Diess’e bir mektup yazarak, fabrikanın Manisa’ya kurulmasını istedi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Özel mektubunda, “Manisa Milletvekili sıfatımla, yatırımın yeri olarak Manisamız’ı tercih etmenizi beklediğimi ifade etmek isterim” dedi. “Manisa ve Türkiye’de en büyük sorunlardan birinin artan işsizlik oranı” olduğunu belirten Özel, “Kararınızın Türkiye’deki işsizlik oranlarının düşürülmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Odatv.com