'Vur' emri Murat Karayılan'dan

Gara operasyonunda sağ olarak ele geçirilen iki teröristin ilk ifadeler, katliam mağarasında yaşananlarla ilgili yeni bilgiler veriyor.

'Vur' emri Murat Karayılan'dan

TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Gara'ya yönelik operasyonda, terör örgütü PKK'nın elinde tuttuğu 13 vatandaşımızı katletmesi kamuoyunu sarstı.

Operasyon tartışılmaya devam ederken, mağarada yapılan katliamın emrini kimin verdiği sorusu gündemdeydi.

Sözcü'den Saygı Öztürk, vur emrinin PKK elebaşı Murat Karayılan'dan geldiğini iddia etti.

Öztürk'ün yazısının satır başları şöyle:

"Türkiye sınırına kuş uçumu 35 kilometre uzaklıkta bulunan Gara dağları, stratejik bir öneme sahip. Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani, Irak yönetimine karşı savaştığı dönemde Gara dağlarını, teröristlerin kullandığı mağaraları üs olarak kullanıyordu.

İçinde, yeni teknolojiye göre düzenlemeler yapılan mağaralara, son yıllarda PKK'lılar yerleşti.

Gara dağında bir mağarada tutulan, güneş yüzü görmeyen 13 vatan evladı, hep kurtarılacakları günü bekledi. Aileleri bakanlara gitti, yardımcılarına gitti, muhalefet partilerine gitti, onlara hep, “Sabır” dediler.

Ancak aylar, yıllar geçiyor somut bir gelişme olmuyordu. Aileler, “Evlatlarımız hiç değilse sağ. Bir gün kurtarılacaktır” diye teselli ediliyordu....

Bölücü terör örgütü militanları kaçarken, kendileri için yük olacağını bildikleri asker ve polislerimizden kurtulmak ister.

Bırakıp gitmek de işlerine gelmezdi.

Şehit etmekle, Türkiye'nin böyle bir operasyonda başarılı olamadığı imajı da yaratmak istediler.

Askerlerimizi hiç beklemedikleri bir anda karşılarında bulan PKK'lılar, o telaş içinde örgütün sözde cezaevi sorumlusuna, o da örgütün başı Murat Karayılan'a ulaştı.

Emir, “Öldürün, kurtulmaya çalışın” olduğu belirtiliyor.

Örgüt, Kandil'den talimat almadan böyle bir eylem yapamaz. Yapabilmesi için ya önceden “Asla sağ teslim etmeyin” “Olay anında talimatlandırılmış” ya da kendi inisiyatifiyle bu eylemi gerçekleştirmişlerdir. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristten alınan ilk bilgiler, “Vurun” emrinin Murat Karayılan üzerinden geldiği yolunda.

'TSK BAŞARILI OLDU' DEDİRTMEMEK İÇİN

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda kıdemli Üsteğmen rütbesindeyken gazi olan ve emekliye ayrılan Abdullah Ağar, kurtarma operasyonunda askerin bütün riskleri göze alarak görevini yaptığını belirtti. 13 vatandaşımızın şehit edilmesinin nedenini Ağar, bize şöyle yorumladı:

“YPG-PKK'nın büyük bir kinle, hırsla, şehvetle yıllardan beri fiziki/ruhi işkence yaptığı, eli kolu, gözü, ayağı bağlı, canlı canlı mezara (mağaraya) gömdüğü biçare insanlarımızı katlederek şehit etmesinin tek bir nedeni var: Türk Özel kuvvetleri, Türk Ordusu, Türk Devleti ‘Başardı' denmemesi için.”

Operasyonda toplam 16 şehidimiz var. Tabii ki terör örgütüne de önemli kayıp verdirildi. Kuşkusuz bu yarım kalmayacak. Kış koşullarında iz sürmeye, operasyonlara devam. Hedef, Murat Karayılan ve örgütün üst düzey yöneticileridir. Devlet, bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapacak."