Whatsapp’ta sesli arama yaptığınızda büyük şok!

Cep telefonlarında kullanılan uygulamalardaki eksiklerden yararlanıldığına dikkat çekildi. Raporda WhatsApp üzerinden meydana gelen bir saldırı hatırlatıldı.

Whatsapp’ta sesli arama yaptığınızda büyük şok!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Endüstri Başkanlığı’nın şirketi Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) yeni “Siber Tehdit Vaziyet Raporu” yayımladı.

Raporda kişisel verilere ulaşmak için cep telefonlarında kullanılan uygulamalardaki eksiklerden yararlanıldığına dikkat çekildi. Raporda WhatsApp üzerinden meydana gelen bir saldırı hatırlatıldı.

Zafiyetin, mobil casus yazılım geliştirmesiyle bilinen İsrailli NSO Grubu tarafından keşfedildiği belirlendiği tespit edildi. Buna göre siber saldırganlar uygulamanın sesli arama özelliğini kullanarak arama yapıyor. Cevaplanmasa bile casus yazılım telefona yükleniyor. Bu yolla telefondaki tüm kişisel bilgilere ulaşılabiliyor. Bu saldırıdan korunmanın yolu ise güncellemeden geçiyor.

STM, siber güvenlik uzmanlarının zafiyet yönetiminde hızlı, önceliklendirilmiş ve optimal fayda sunacak kararlar almasını sağlayan sistemler geliştirmeye ve bu konuda yatırım yapmaya devam ediyor.

Veryansintv.com