WhatsApp'tan bir tartışılacak hamle daha

Whatsapp, tartışma yaratacak yeni bir uygulamayı devreye sokuyor. Sadece QR kodunu okutarak girilebilen Whatsapp Web'e bağlanmak istediğinizde önce mobil cihazdan biyometrik verilerinizi doğrulamanız gerekecek.

WhatsApp'tan bir tartışılacak hamle daha

Veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinde değişiklik yapması nedeniyle milyonlarca kullanıcısını kaybeden WhatsApp, bu kez web uygulamasında yapacağı değişiklik nedeniyle tartışılmaya başlandı.

WHATSAPP’A BİYOMETRİK VERİ İLE GİRİŞ

TechCrunch sitesinde yer alan habere göre; WhatsApp yeni bir güvenlik adımını kullancılarına sunacak. Buna göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında gösterilen bir QR kodunun telefona okutulması yardımıyla girilebilen Whatsapp Web’e biyometrik veriler (parmak izi ya da yüz tanıma) adımı ekleniyor.

FACEBOOK AÇIKLAMA YAPTI

Geçtiğimiz haftalarda yaşadığı veri paylaşımı krizi sonrasında, “verileri toplamak için yeni bir adım mı” sorusu akıllara geldi.

Facebook, bu yeni özelliğin, kullanıcıların biyometrik verilerini toplaması gibi bir durumun söz konusu olmadığının ve girilecek olan verilerin şirket tarafından görülemeyeceğinin altını çizdi.

WhatsApp ayrıca kullanıcılarına bu özelliği WhatsApp ayarlarından kapatma opsiyonu sunduğu da belirtildi.

TELEGRAM'DAN YENİ ADIM

Facebook bünyesindeki WhatsApp'ın kullanıcılarına seçim hakkı tanımadığı, zorunlu güncelleme kararının yankıları sürüyor.  

WhatsApp'ın bu kararı sonrası pek çok rakip uygulama kısa sürede milyonlarca yeni kullanıcıya ulaştı. O uygulamalardan birisi olan Telegram, WhatsApp kullanıcılarının bir hayli işine yarayacak bir özelliğe kavuştu.

Artık WhatsApp kullanıcıları Telegram'a geçerken sohbet geçmişlerini de taşıyabilecek. 

WhatsApp sohbet geçmişini Telegram'a  aktarmak için izlenmesi gereken yol ise şu şekilde: 

1- iPhone veya Android telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.

2- WhatsApp uygulamasından Telegram’a taşımak istediğiniz sohbeti açın.

3- WhatsApp'taki grup veya kişi sohbetinin adına tıklayın. Açılan menüden sohbeti dışarı aktar seçeneğine tıklayın.

4- Sohbetlerinizi dilerseniz fotoğraf ve videoları dahil ederek aktarabilirsiniz. Bu ekrandan medyasız ya da medyayı dahil et seçeneklerinden dilediğinizi seçin.

5- Bu işlemden sonra karşınıza gelecek olan paylaş menüsünden ise Telegram uygulamasını seçin.

6- Sohbet geçmişlerinizi aktarmak istediğiniz Telegram sohbetini seçin.

7- Açılan ekrandan İçe Aktar seçeneğini seçin.