Wikileaks belgelerinde Bolivya: ABD Morales karşıtlarına nasıl destek verdi

Wikileaks belgelerinde ABD'nin Bolivya'daki ayrılıkçılara destek verdiği ve Morales'e yönelik suikast girişiminden haberdar olduğu ortaya çıktı.

Wikileaks belgelerinde Bolivya: ABD Morales karşıtlarına nasıl destek verdi

Amerikancı darbe ile istifaya zorlanan Bolivya’nın ilk yerli devlet başkanı Evo Morales yıllardır ABD’nin hedefindeydi.

WikiLeaks’in yayınladığı 2006-2009 yıllarına ait belgeler, ABD yönetiminin, Bolivya’daki ayrılıkçı bir harekete milyonlarca dolarlık yardım gönderdiğini gün yüzüne çıkarmıştı. Belgelere göre, ABD yönetimi, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in öldürülmesini ‘muhtemel’ görüyordu.
WikiLeaks’ın Bolivya ile ilgili belgelerini inceleyen Norveçli araştırmacı Eirik Vold, Küba’nın resmi ajansı Prensa Latina’ya yaptığı açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) 2006-2009 yılları arasında Bolivya’nın Media Luna bölgesindeki bölücü bir harekete 4 milyon dolar aktardığını belirtmişti.

Bununla birlikte Vold, “ABD, muhalif grupların terör planları hakkında tam bilgi sahibiydi ve bunları ihbar etmedi. ABD’nin bir doğalgaz boru hattına yapılacak saldırıyı önceden biliyordu. Bu saldırı sonucunda Bolivya’nın Brezilya’ya yaptığı doğalgaz ihracatı yüzde 10 azaldı” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

20 Ekim’de düzenlenen ve Morales’in yüzde 47,8 ile kazandığı seçimlerin ardından ülke geneline yayılan protesto gösterileri başlamıştı. Polis ve askeri yönetimin Morales’e istifa baskısı sonrası şiddet olaylarının büyümemesi için istifa eden Morales, Meksika’ya iltica etti. Bolivya’da gerçekleşen bu darbenin arka planında ABD’li senatörler Evanjelik Kilise desteği çıktı.

İlgili haber: Bolivya’da darbe ile ilgili ses kayıtları ortaya çıktı

Wikileaks kurucusu Julian Assange, 2012’den beri kaldığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliğinden Nisan ayında çıkarılarak gözaltına alınmıştı. ABD’nin kirli sırlarını ifşa eden Assange,