Ya bu polis köpekleri kapınızı çalarsa? Bugünleri arayacaksınız!

Amerikan polisi yeni geliştirilen robot polis köpeğini kullanmaya başladı.

Ya bu polis köpekleri kapınızı çalarsa? Bugünleri arayacaksınız!

İlk olarak Massachusetts Eyalet Polisi tarafından kullanılmaya başlanan Spot adı verilen robot polis köpeğinin denemeler çerçevesinde ağustos ayından beri kullanıldığı açıklandı. Spot’ların oldukça kuvvetli olduğu ve şüpheli paketleri araştırmak veya bir şüphelinin nerede saklanabileceğini tespit edebildiği belirtildi.

Spot, ayrıca sarsıldığında veya itildiğinde dengesini koruyup düştüğünde ise kendi başına kalkabiliyor. Hızlı koşabiliyor ve gerekirse karate vuruşları yapabiliyor.

YA SİLAHLI OLURSA?

Polis teşkilatı ile robot polis köpeğini üreten Boston Dynamics firmasının sözleşmesinde yer alan hükümlerde silahla donatılmasını engelleyen maddeler olmasına rağmen eleştirmenler robot köpeğin silahlandırılması endişesini taşıyor.

Polis gücü geçtiğimiz üç ay boyunca bazı polis memurlarının yanında “Spot” robot köpekleri test etti.

BOSTON DYNAMİCS

Robotlar üzerine dünyanın en gelişmiş şirketlerinden olan Boston Dynamics şirketinden yapılan açıklamada robotların deneme kontrolünü yaparken polislere kiralandığını söyledi.

Şirket sözcüsü, kira sözleşmesinde “insanlara fiziksel olarak zarar vermek veya korkutmak” için kullanılmamasını gerektiren açık hükümler olduğunu söyledi.

Sözcü, Boston Dynamics’in robotlarının nasıl kullanılması gerektiği konusunda kamuoyuyla diyaloga açık olduğunu söyledi.

Boston Dynamics tarafından yapılan robotların, şimdilik çeşitli canlı olaylara ve eğitim senaryolarına yardımcı olduğuna inanılıyor.

Sivil Özgürlükler Grubu, Massachusetts Eyalet Polisi’nden robot köpekleri nasıl kullandığını açıklamasını tendi.