Yahudiler kendilerini Fransa’da güvende hissetmiyor

Yahudilerin yeni yılı yani Roş Aşana’sı 29 Eylül’de kutlandı. Uzun zamandır ilk kez Fransa’da Roş Aşana kutlamaları sorunsuz geçti.

Yahudiler kendilerini Fransa’da güvende hissetmiyor

SUNA GENÇ / Fransa

Fransa Avrupa’nın en büyük Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 550 bin Yahudi’nin yaşadığı ülkede son yıllarda çok sayıda Yahudi kendilerini güvende hissetmiyor.

Birçok kez saldırılara maruz kaldıklarını anlatan Yahudiler, Fransızların antisemit (Yahudi düşmanlığı) tavırlarından oldukça rahatsız.

Yahudilere yönelik geçen yıl yine tedirgin eden bir olay yaşanmıştı. 19 Şubat 2018’de Strasbourg’un köyünde bir Yahudi mezarlığındaki 96 mezar taşına zarar verilmiş, taşların üzerine gamalı Haç figürü çizilmişti. 2018 yılı Yahudilere yönelik saldırıların rekor seviyeye çıktığı yıl olmuştu. Fransa’daki antisemit eylemler 2018 yılında yüzde 74 artmıştı.

Ülkede bir grup milletvekili Siyonizm karşıtlığının “Yahudi düşmanlığı” gibi suç sayılması için bir kanun teklifi sunmuştu.

Fakat Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Siyonizm karşıtlığı ile Yahudi düşmanlığının birbirine karıştırılmasına karşı olduğunu belirtmiş ve antisemit saldırılara karşı cezaların artırılacağı mesajını vermişti.

Şubat 2018’de saldırıya uğrayan köyü ziyaret eden Macron, “Cumhuriyetin kendilerini cezalandıracağını” vurgulamıştı.

Macron, Yahudilerin yıl başı törenine katılan ilk Fransa Cumhurbaşkanı olarak dikkat çekmişti.

Son aylarda ise Sarı Yelekliler protestolarında Fransız filozof Alain Finkielkraut’un hedef alınması ve ülkenin kadın hakları konusundaki sembollerinden Simone Veil’in resimlerine gamalı haç çizilmesi ülkede büyük tepki toplamaya devam ediyor.

YAHUDİLERİN YENİ YILI NEDİR?

Yahudi takvimine göre yılbaşı olarak kabul edilen Roş Aşana, Pesah’ın (Yahudilerin göçünü anlatan Hamursuz bayramı) ilk gününden 163 gün sonradır. Yıldan yıla kutlama tarihleri değişen Roş Aşana, en erken 29 Eylül en geç 5 Ekim’de kutlanıyor.

Roş Aşana’nın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin haftalık tatil günü olan Şabbat günü yani cumartesi günü olan yasaklar geçerli.

Yahudilerin yılbaşı olarak Eylül ayını kullanmalarının nedeni ise bugünün hasat biçme döneminin başlangıç günü olarak kabul edilmesinden kaynaklanıyor. Bu yıl Yahudi takviminde 5780’cü seneye girilecek.

Veryansın TV