Yalan haberin yayılma hızı! Sosyal deneye kimler takıldı?

Kemal Özkiraz adlı Twitter kullanıcısının yaptığı sosyal deney, yalan haberin 'haber' olabilme hızını gösterdi.

Yalan haberin yayılma hızı! Sosyal deneye kimler takıldı?

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Ali Babacan’ın partisinin adının belli olduğunu duyurdu ve partinin isminin “Akıl ve Bilim Partisi” olacağını iddia etti. Özkiraz, partinin kısaltmasının AB olacağını ve bunun Avrupa Birliği’ne vurgu olduğunu da iddia etti. Paylaşım kısa sürede binin üzerinde beğeni aldı ve çok sayıda haber sitesinde haber oldu.

Ancak Özkiraz daha sonra Twitter’dan paylaştığı iddianın yalan olduğunu ve bunu yalan haberin yayılma hızını test etmek için yaptığı bir sosyal deney olduğunu duyurdu.

Özkiraz’ın sosyal deneydeki amacı, “CHP’nin yalan habere maruz kalma” durumunun ne kadar olağan olduğunu göstermekti. Ancak ilginç olan sosyal deneye takılan medya kuruluşlarının büyük bölümü CHP’ye yakın AKP’ye muhalif yayın organları olmasıydı.

Özkiraz şunları yazdı:

“Şimdi gelelim asıl ve ciddi konuya. Bu haberim tamamen uydurma bir haber. Baştan sona ben uydurdum. Bu aslında bir sosyal deney. Konusu basın ve sosyal medya nasıl manipüle edilir? Alttaki twitlerde bunu planladığım arkadaşlarımla whatsap yazışmalarımı paylaşıyorum.

Amaç “CHP yalan haberle baş edemiyor” diyenlerin haksız olduğunu ve ufacık bir Twitter hesabından yazılan bir yalanın bile ne kadar hızlı ve kontrolsüz yayıldığını göstermek. Onlarca ve büyük ciddi medya kuruluşu 1 saat geçmeden yalanımı haber yaptı. Kimse araştırmadı.

Kimse kaynak kim nedir nereden duydun demedi. İşte Türkiye’de medyanın hali bu. Öptüm sevgili medya…. Yine sınıfta kaldınız.

Kimsenin işin doğrusunu araştırmadan yazdığı uyduruk işler AKP medya gücü ile birleşince kontrol edilemez oluyor. Peki niye Babacan’ı seçtim? Oy vermeyeceğim bari reklamına katkım olsun dedim.

Yani sevgili minikler ; Benim uyduruk bir twit ile yapabildiğimi görüyorsunuz, Ben bunu yapabiliyorsam, AKP binlerce kanal , TV gazete ile neler yapabilir. Yalan ile mücadele zordur. Oturduğunuz yerden muhalefete muhalefet etmek en kolaydır.”

Duayen gazeteciden ‘Rahmi Turan’ dersleri!