Yalçın Bayer, CHP’deki liste savaşlarını yazdı

Parti Meclisi seçimlerinde birden fazla grubun birbirine karşı liste savaşı verdiğini belirten CHP kulislerine yakın yazar Yalçın Bayer, Kılıçdaroğlu’nun umudunu Gül-Babacan-Davutoğlu-Akşener-HDP’li dostlara bağladığını belirtti.

Yalçın Bayer, CHP’deki liste savaşlarını yazdı

“Oy arttırma motivasyonu yerine mevcudu koruma ve umudu Gül-Babacan-Davutoğlu-Akşener-HDP’li dostlara bağladı CHP lideri” diyen Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, Parti Meclisi seçimlerinin kesinleşmesinin ardından gözlerin MYK’ye çevrileceğini belirtti.

Bayer, CHP kurultayını şöyle değerlendirdi:

 “CHP kurultay partisi olarak bilinir ve kurultaylarda büyük mücadeleler verilir. Liste savaşları yaşanır. Bu ‘olağanüstü’ koşullarda kurultay ısrarının nedeni, MYK üyelerinin koltukları kurtarma kaygısı olarak görülüyordu.

Buna rağmen MYK üyelerinin bazıları kendini kurtaramadı.

Özellikle Tuncay Özkan’ın kaybetmesi en çok konuşulan konuların başını çekiyor. Güçlü bir kadro ile kurultayı izleyen Tuncay Özkan ismi son zamanlarda CHP ile veya siyasetle ilgili değil, daha çok başka mevzularda geçiyordu.

Arkasındaki CHP medyası ve İzmir il başkanının desteğine rağmen kaybetmesi, CHP’li delegelerin Tuncay Özkan’a kestiği bir ‘ceza’ mı oldu, diye düşündürdü. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar olayındaki çelişkili ve tartışmalı tutumu da kurultayda Aykut Erdoğdu’nun isminin çizilmesine neden oldu.

MYK üyeleri Ünal Çeviköz ve Yıldırım Kaya da kaybeden diğer MYK üyeleri oldu.

Kurultayda tarihi bir oy alan Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik listesinde MYK üyeleri birbirini korurken Kılıçdaroğlu’nun yazdığı diğer kişilere sahip çıkmadı.

DELİK DEŞİK BİR LİSTE

Birinci gün Kılıçdaroğlu oy kullananların neredeyse tamamına yakınının oyunu alınca “Kimse Kılıçdaroğlu’nun listesini delemez” algısı oluşmuştu. Ama ikinci gün kendilerini kurtarmak için uğraşıp Kılıçdaroğlu’nun listesine sahip çıkmayan MYK üyeleri yüzünden Kılıçdaroğlu’nun listesi delik deşik oldu.

Erdoğan Toprak, Oğuz Kaan Salıcı, Veli Ağbaba, Yıldırım Kaya, Tuncay Özkan, Seyit Torun ayrıca kendi anahtar listelerini oluşturdular. Ayrıca Canan Kaftancıoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı İstanbul’da delegeye ayrı bir anahtar liste dayattı.

Kaftancıoğlu ve Salıcı’nın, Gökhan Günaydın ve Akif Hamzaçebi’yi ‘silmek’ için ısrarlı çabalarının gözden kaçmamasına ne diyelim?

Battal İlgezdi (Ataşehir) ve Şerdil Dara Odabaşı’nın (Kadıköy) başını çektiği bir grup belediye başkanının, Akif Hamzaçebi’yi sildirmek için yoğun çabasını unutmamak gerekiyor. Halbuki kendisinin geçmişte bu belediyelere katkısını unutmuyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NA İNAT

CHP’nin klasik ‘liste savaşları’nın yaşandığı önceki gün, çok sayıda delegenin Kılıçdaroğlu’nun listesini delmesi yarışın ne kadar ciddi olduğunu gösteriyordu. Bu isimler kimler miydi?

Gürsel Erol, Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Eren Erdem, Müslüm Sarı, Aylin Nazlıaka, Erbil Aydınlık ve Ahmet Hakan Uyanık.

Evet, Akif Hamzaçebi ise bütün baskılara rağmen sınırda kaldı, kendisinin siyaseten çok aranacağını düşünüyoruz.

Bu notu dikkate alın. Seçilenler daha kesinleşmedi, gençlik ve cinsiyet kotalarının hesaplanması ve itirazların sonuçlanması cuma günü sona erecek. Kurultayın seçim hâkiminin önceki gece bu konudaki konuşması her hâkimin yaptığı türden değildi. ‘Barış hâkimi’ demek daha doğru galiba.

Ne mi olacak? Cuma günü seçilenler listesi kesinleşecek, daha sonra ilk parti meclisi toplantısı yapılacak.

Ondan sonra gözler yeni MYK’da olacak. 9 Ağustos Pazar gününe kadar yeni MYK üyeleri atanmış olacak.

18 yıldır iktidar partisi aynı, ana muhalefet partisi de... Son 10 yıldır CHP yönetiminde kimler varsa, neredeyse hepsi ‘değişim ve iktidar kurultayı’nda yine görevdeler.

İronik bir durum değil mi?

Kılıçdaroğlu değişim dedi ama kimse değişmedi.

CHP aynı CHP...

Oy arttırma motivasyonu yerine mevcudu koruma ve umudu Gül-Babacan-Davutoğlu-Akşener-HDP’li dostlara bağladı CHP lideri.

Dikkat ettiniz mi, Kılıçdaroğlu açılış konuşmasında “Dostlarla iktidara geleceğiz” dedi.

Ciddi bir değişim olmadan CHP oylarında erime olacağını göremiyorlar. Eldeki belediyelerdeki rant savaşı ve bunlara giden PM üyeleri için iktidar bundan ibaret.

‘Küçük olsun benim olsun zihniyeti’ CHP’yi tekrar esir almışa benziyor. AKP, bu kongreden çok memnun. CHP artık ciddi bir rakip olmaktan kendi kendini çıkardı.

PM üyeleri de şimdiden vekillik ve belediye başkanlığı için kulise başlamışlar.

Hayırlı olsun!”