Yandaş yazar Yusuf Kaplan laikliği hedef aldı

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Çorum’da öğrencilerle buluştuğu programda laikliği hedef aldı. Kaplan, Türkiye’nin "laiklik prangası" olduğunu söyledi ve zorunlu eğitime, 'sorunlu' eğitim dedi.

featured

Hitit Üniversitesi ve Çorum Belediyesi ortaklığıyla düzenlenen ‘Medeniyet Tasavvuru Okulu’nun ‘Tarih Felsefesi ve İbni Haldun Kampı’nda konuşmacı olan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, laikliği hedef aldı.

Kaplan, Türkiye’nin “laiklik prangası” olduğunu söyledi ve laikliği hedef aldı. Zorunlu eğitim için, ‘sorunlu’ eğitim ifadelerini kullandı.

Yusuf Kaplan, “Eğitim sistemini değiştiremeyiz çünkü ülke bizim elimizde değil” ifadelerini kullandığı konuşmasında Erdoğan’ın Boğaziçi’ne rektör atama girişimini hatırlattı ve “Cumhurbaşkanı en güçlü olduğu dönemde rektör atayamadı böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

“Türkiye’nin zihnine pranga vurulmuştur. Laiklik prangası vurulmuştur. Anayasa’nın ilk 4 maddesinin esprisi budur, laikliktir. Değiştirilmesi bile teklif edilemez bir laiklik algısıdır. Böyle bir rezalet yok” değerlendirmesi yapan Kaplan imam hatiplerin memleketi 50 yıl ileri götürdüğünü de öne sürdü.

Kaplan konuşmasının devamında şu sözleri söyledi:

“Bu insanları aptal yerine koymaktır. Akademiyi, entelektüel hayatı aptal yerine koymaktır. Laikliğin anavatanında bile böyle bir şey olamaz bunu kabul etmezler. Laiklik kutsal inek midir kardeşim? Dokunulmaz kutsal inek mi böyle bir şey var mı ya? Bunu nasıl dayatırsınız? Bir şekilde devleti laik yapmışsın kurumları laik yapmışsın tamam buna itiraz etmiyorum ama bunu laikliği tartışılmaz, dokunulmaz hale getirmek bu toplumu aptal yerine koymaktır, geri zekâlı yerine koymaktır. Ve köleleştirmektir. Bunu üniversitede söylüyorum hakikaten bu üniversitenin çocuklarına yazık.”

‘RİSK ALIYORUM’

Akademik çerçeve içinde bu konuşmayı yaptığının altını defalarca çizen Kaplan, “Ben çok cesurca konuşuyorum, risk alıyorum. Üniversitenin de başını belaya sokmak istemiyorum” da dedi.

Kaplan daha önce laiklere hakaret ettiği açıklamasına gelen tepkilerin ardından özür dileyip “Canlı yayında söylediğim sözler maksadını aşmış” demişti.

Yandaş yazar Yusuf Kaplan laikliği hedef aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. Bu ve benzer kişilerin, yıllardır aynı şeyleri tekrar etmelerinin dışında yüz ifadeleri, bakışları da birbirine benziyor.
    Artık başlıkları da okumayacağım. Sadece yazarları okumaya karar verdim.

  2. ne risk alıyorsun. laıklıgı devlet veya hukumet savunuyormu ki? artık, bu cumhurıyetı kuran parti(CHP) bile iş laılklığe gelınce yan çiziyor.

  3. 20 Ağustos 2023, 12:02

    İçi boş hamasi bir takım söylemler, Laiklikle ilgili ne gibi sorunların var, bay akade”misyon”? Açar mısın? Öte yandan İslami açıdan bakarsan “Evet lailklik, dokunulmaz kutsal bir inektir.” Ayetle sabit, “Lekum diniküm veliye din /senin dinin sana benim dinim bana/ diyen Allah, laikliği benimsemiş ve neye taparsan tap demiş, daha neyini tartışacaksın, ayet mi hükümsüz?

  4. Bu seriatci kusmuk afganistan gitsin ya ne diye cehennem addettigi yerde kalmak icin yirtiniyor?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!