Yandaş yazardan Milli Eğitim Bakanına hakaret: Geri zekâlı mı nedir?

Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan, eğitim sistemini eleştireyim derken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a hakaret içeren sözler sarfetti. Yusuf Kaplan'ın Milli Eğitim Bakanı'na hakaret ettiği video sosyal medyada gündem oldu.

Yandaş yazardan Milli Eğitim Bakanına hakaret: Geri zekâlı mı nedir?

Eğitim sistemi üzerine gerici fikirleriyle bilinen yazar Yusuf Kaplan, 2016 yılından beri AKP’nin yönetimde olduğu farklı belediyelerde Fikir Atölyesi adı altında bazı seminerler düzenliyor.

Kaplan’ın bu atölyelerden birisinde yaptığı konuşma sosyal medyanın gündemine geldi.

Esenler Belediyesi’nin çatısı altında konuşan Kaplan, eğitim sistemine yönelik eleştirilerini “Burası batılılar tarafından işgal edilmedi ama acayip şekilde içeriden ele geçirildi” ifadesiyle dile getirirken şunları söylüyor:

Bakanın birisi konuşuyor. Geri zekâlı mı nedir?

“Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. Yeter benim çocuğu aldın 4+4+4 eğitimle zorunlu yaptın. Çocuğumu aldın ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede anne babasına, ülkesine, insanına düşman yaptın, yabancılaştırdın. O yetmedi cinsel sapık yaptın, eşcinsel yaptın, uyuşturucu manyağı yaptın, bilmem ne manyağı yaptın, batının iğrenç kültürlerinin kölesi yaptın. Ben böyle bir eğitim sistemi istemiyorum.”
Geçmişte Fikir Atölyeleri’ni Zeytinburnu Belediyesi’nde düzenleyen Kaplan, seminerleri 2017 yılından beri Esenler Belediyesi’nde gerçekleştiriyor.

2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı görevini İsmet Yılmaz yapıyordu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği 2018 yılında ise bu görevi Ziya Selçuk devraldı.

4 + 4 + 4 EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİŞ

Türkiye’de zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkarılmasını ve eğitim sisteminin 4+4+4 şeklinde kademelendirilmesini öngören İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni, 20 Şubat 2012 tarihinde AKP’nin beş grup başkanvekilinin TBMM’ye sunmasının ardından kabul edilmişti. 2012 yılında da Nimet Çubukçu Milli Eğitim Bakanlığı görevini üstleniyordu.