Yapay buzullar büyülüyor

Hindistan’ın Ladakh kentin de bulunan buz kuleleri ismi Ice Stupa görenleri büyülüyor.

Yapay buzullar büyülüyor

Hindistan’ın Ladakh kentin de bulunan buz kuleleri ismi Ice Stupa. Buz kuleleri 30 ile 50 metre yüksekliğinde, kule görünümündeki yapay buzullardır.

Bu yapay buzullar aslında Ladakh’ta (Himalaya) suyu depolamak ve su sıkıntısını en aza indirmek için kullanılmaktadır. Çünkü Ladakh, Tibet platosunda 2700 -4000 metreleri arasında bulunan çok soğuk bir çöldür.

Kışın sıcaklıklar -30 dereceye kadar düşer. Yıllık yağış ise 100 mm civarındadır. Kışın sıcaklıklar çok düşük olduğu için toprak donmuş halde olur. Bu nedenle toprak sürülemez.
Baharla birlikte toprak sürülerek ekinler ekilir. Ancak bahar ve yaz mevsiminde çok kıt olan su kaynakları kurur ve ekinler için yeterli su kalmaz.

Bu kuleler için gerekli su kışın sağlanır. Kışın akan derelerden borular ile taşınan su tahtadan yapıların üstüne püskürtülerek dondurulur ve havaların ısınmasıyla birlikte çözülerek tarlaların su ihtiyacını karşılamış olur.

Oluşan yapı yöredeki Budist tapınaklarına yani stuplara benzediği için Ice Stupa olarak isimlendirilmiştir.

Mucit Sonam Wangchuk’un aklına suyu buz olarak depolamak gelir ve bu yapıyı tasarlar. Kendisi aynı zamanda 3 İdot filminde Amir Khan’ın canlandırdığı mucite ilham veren kişidir.