Yapay zeka yazılımcıları işsiz mi bırakacak?

Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen , yapay zeka ile test yazılımı sektöründe nelerin değişeceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yapay zeka yazılımcıları işsiz mi bırakacak?
Adana’da 46 veli, çocuklarını bilimsel gezi için İsviçre’ye götürme vaadiyle para topladığını ancak program iptal edilmesine rağmen geri ödeme yapmadığını ileri sürdükleri emekli öğretmen hakkında şikayetçi oldu. Velilerden Ali Aslan, açıklama yaptı. (AA)\n

Bu yıl dokuzuncusu 17 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek olan Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu’nun ilk ve tek uluslararası yazılım testi konferansı Testİstanbul’da bu yıl yapay zeka konuşulacak. Testİstanbul’un start almasına birkaç gün kala Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen , yapay zeka ile test yazılımı sektöründe nelerin değişeceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere geçmişi 1940’lara kadar giden yapay zekanın günümüzde işlemci güçlerinin her geçen gün artmasıyla birlikte kullanımın yaygınlaşması yazılımcılar için tehdit oluşturmaya başladı. Tecrübeye dayanarak gelişen yapay zekanın bünyesinde bulundurduğu Big Data dediğimiz Volume Velocity yani çeşitliliğin artması volume’un artması hızı daha üst seviyeye taşıdığı için yapay zeka daha kullanılabilir bir düzeye geldi. Bunun sonucunda da uzmanların aklına Test konusu getirdi.

Peki Yapay zeka yardımı ile test nasıl yapılabilir?

Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen bunu şu şekilde açıklıyor: “Bilindiği üzere insanların yaptığı testler manuel testler olarak gerçekleşiyor. Test uzmanlarının otomasyon araçları ile yaptığı testler var bu onların işlerini hızlandırıyor fakat IT sektöründe artan risk ve artan complexity ile buna cevap verme düzeyinin gitgide azalması, son yıllarda akıllara ‘ insan gücü ile bir yere kadar yapılabilen bu testleri neden yapay zekadan yardım alıp onlara yaptırmayalım?’ sorusunu akıllara getirdi. Bu denenle yazılım testlerinin gündemine doğal olarak tüm sektörlerde olduğu gibi yapay zeka da girmiş durumda.”

YAPAY ZEKA İLE BİRLİKTE TEST YAZILIMI SEKTÖRÜNDE İŞ KAYIPLARI OLABİLİR Mİ?

Koray Yitmen’e göre 5 ila 10 yıl arasında bir ivmelenme yaşaması düşünülen yapay zekanın test konusunda yapabileceği baya bir şey var. Yurtdışındaki trendler ile de birlikte test otomasyon tool’larının da gelişmeye başlamasının testleri kolaylaştırması, 10 yıllık tool’un elinde büyük bir veri bankası oluşturması düşünülürse, düşük seviye ya da hamaliye olan taraflarda bir işsizlik yaratabilir. Bu test uzmanlarının kendilerini geliştirmesi ve kendilerine yatırım yapması için bir fırsat olacaktır. Bu durumu bir  ekosisteme benzeten Yitmen, bu korkutucu tabloyu: “Büyük balık küçük balığı yiyecek, küçük balık da gidip planktonu yiyecek, en sonunda büyük balık ölecek ve çürüyüp plankton olacak. Yani bu döngü devam edecektir. Birilerinin ölmesi lazım ki daha sağlam daha kuvvetli birileri oradan canlanarak çıksın. Bu anlamda korkmamak lazım. Yıllardır bu ekosistem nasıl dönüyorsa tüm sektörlerde büyük balık küçük balığı yiyecek.” şeklinde açıklayarak yazılımcıların korkmaması gerektiğinin altını çiziyor.