Yapım aşamasında daire alan 100 kişi mağdur oldu

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir inşaat firması, 2016 yılında inşaatına başladığı sitede daireleri ortalama 250 bin liradan sattı. Daire alan 100 kişi, daha sonra evleri görmeye gittiklerinde dolandırıldıklarını anladı.

Yapım aşamasında daire alan 100 kişi mağdur oldu

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir inşaat firması, 2016 yılında inşaatına başladığı sitede daireleri ortalama 250 bin liradan sattı. Daire alan 100 kişi, daha sonra evleri görmeye gittiklerinde dolandırıldıklarını anladı.

Mağdurlar, dün sitenin önünde bir araya gelerek, sorunlarının çözülmediği taktirde hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi. Tamamlanmamış binalara dolandırıldıklarını anlatan afiş de asan grup, yetkililerin soruna çözüm bulmasını istedi.

‘TAPULAR BİR AY SONRA ÇIKACAK DENİLDİ’

 

Firma sahibi M.İ.’nin yaptığı sitedeki örnek daireyi gördükten satın almaya karar verdiğini anlatan Ferhat Yavuz, aldığı dairenin M.İ.’nin çalışanının adına kayıtlı olduğunu öğrendiğini söyledi. Yavuz, “Bundan iki ay önce de geldim, hiçbir sıkıntı olmadığını tapu işlemlerine başlayacaklarını söylediler. Tapular bir ay sonra çıkacak denildi. Geldim, baktım, ondan sonra isim listeleri açıklanmış. 250 bin TL vermiştim. Geldik, baktık tapu kesinlikle yok. Ondan sonra dediler ki, M.İ iflas etmiş, ortalıklarda yok. Daha sonra öğrendik, site, S.İ.’ye devredilmiş. Onun yanına gittik. M.İ. liste vermiş oraya. O listenin içerisinde eğer ismin varsa kesinlikle senin hakkın var demektir. Ondan sonra gittim, kendisiyle görüştüm. Görüştükten sonra ismimin olmadığını öğrendim. Dolandırılmışız, dairemiz başkasına verilmiş. Duyduğum kadarıyla benim dairemi çaycısına vermiş. Ondan para alıp almadığını bilmiyorum. Onlarla uzlaşmaya çalışıyoruz. Hakkımızı talep ediyoruz. Uzlaşma olmazsa pazartesi hukuki süreci başlatacağız” dedi.

‘SİZE ÖYLE BİR DAİRE SATMAMIŞIZ DENİLDİ’

 

Kendi ailesinden 8 kişiye 2017’de daire aldıklarını ifade eden Enver Vural da, “Bugün bitecek, yarın bitecek denilerek olay bugüne kadar geldi. Olaylardan bir hafta önce gittik. Dairelerimizin numaraları nedir, öğrenmek istedik. Listeden bizim 8 tane dairemizin numaraları söylendi. Bunlar sizin denildi. 3 gün sonra bir toplantı yapıldı. Sizin daireleriniz yok ortada, size öyle bir daire satmamışız denildi. Sözleşmeler elimizde. Bir günde daireler gitti. Para bir kısım emlakçıya verilmiş. Emlakçının da imzası vardır. Kendisinin de imzası vardır. Bir kısım da banka yoluyla verilmiş. Bütün dairelerin belgeleri var. Hem emlakçının imzası var, hem de M.İ.’nin kendisinin imzası var. Toplamda 2 milyona yakın para verdik 8 daireye” diye konuştu.