Yardım tiyatrolara yapılacaktı! 12 milyon TL hangi şirketlere gitti?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz etkilenen özel tiyatrolara yapacağı 12 milyon TL’lik yardımdan akaryakıt, gıda, inşaat ve ayakkabı boyası şirketlerinde yararlandığı öne sürüldü.

Yardım tiyatrolara yapılacaktı! 12 milyon TL hangi şirketlere gitti?

Koronavirüs salgını dolayısıyla aylarca kapalı kalarak ekonomik anlamda zor durumda olan özel tiyatrolar için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı 12 milyon TL tutarındaki fondan yararlanan firmalarla ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. 

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre bakanlığın destek alacağını açıkladığı 328 özel tiyatro kapsamında destek dağıtılan 198 kurum içerisinde “Petrol Ürünleri Otomotiv İnşaat Taahhüt Ticaret Sanayi Limited Şirketi”, “Teknik Debi Mühendislik İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi” ve “Trakya Kapaklı Kuyumculuk Emlak İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Limited Şirketi” gibi tiyatrolarla ilgili olmayan sektörler yer aldı.

"23 FARKLI SEKTÖR YARARLANDI"

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, 198 kurumu inceleyerek özel tiyatrolarla hiçbir ilgisi olmayan ancak özel tiyatrolar için ayrılan destek fonundan yararlanan sektörleri belirledi. İlgezdi, bu kapsamda özel tiyatrolara destek fonundan tiyatrolarla ilgili olmayan 23 farklı sektörden firmanın da yararlandığını tespit etti.

İlgezdi, destekler için son başvuru tarihi olan 15 Temmuz 2020 tarihinden birkaç hafta önce kurulan bazı şirketlere söz konusu teşvikler aktarılırken, herkes tarafından bilinen duayen tiyatro sahnelerine ve sanat emekçilerine hiçbir destek verilmediğini dile getirdi.

İlgezdi, konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün internet sitesindeki bilgiye göre, bu yıl 83 çocuk oyunu, 335 profesyonel ve 55 geleneksel kategoride toplam 390 özel tiyatro, proje desteği başvurusu yaptı.

Bakanlığın değerlendirme komisyonu, toplam 12 milyon TL'lik ödeneğin, 75 çocuk oyunu, 199 profesyonel ve 54 geleneksel olmak üzere toplam 328 özel tiyatroya dağıtılmasına karar vermişti.