Yargı Paketi’nde neler var? Af Yasası çıkacak mı?

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, 1 Ekim'de açılacak olan TBMM'nin ilk gündem maddesinin Yargı Paketi olacağını söyledi. Bostancı, 'Af Yasası' olarak bilinen ve en az 30 bin kişinin cezaevlerinden tahliye edilmesini öngören MHP'nin 'infaz düzenlemesi' teklifiyle ilgili 'Bu konuyu en hızlı şekilde yapmaya çalışacağız' dedi.

Yargı Paketi’nde neler var? Af Yasası çıkacak mı?

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, 1 Ekim’de açılacak olan TBMM’nin yeni yasamı yılının ilk gündem maddesinin Yargı Paketi olacağını söyledi. Bostancı, “Meclis açılır açılmaz ilk gündem maddemiz ‘Yargı Paketi’ olacak. O çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ‘Yargı Paketleri’ demek daha doğru olur, peş peşe yargı paketleri gelecek. İlk paket 38 maddelik bir paket. Muhalefet partileri ile görüşmelerimiz devam edecek. Olumlu yaklaşımlar var, katkılar var. Bunları kıymetli görüyoruz” diye konuştu.

İLK YARGI PAKETİNDE NELER VAR?

Naci Bostancı, Pazartesi günü Meclis’e sunulması beklenen ilk yargı paketinin detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Uzun tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme. Usul ekonomisi bakımından yargılamanın hızlı ve etkili olmasını sağlayıcı düzenlemeler. İstinaflara giden ve esasen Yargıtay’a gitmeyen 5 yılın altındaki cezalar için, bazı ceza başlıklarının Yargıtay’a giderek, yargıda yerleşmiş içtihatlar gözüyle bir daha bakılmasını temin etmek. Mesleğe giriş sınavlarına ilişkin, hukuk mensuplarına yönelik olarak bir merkezi sınav düzenlemesi, ondan sonra avukat-hakim-savcı olmalarını temin etmek. Avukatlara yeşil pasaport verilmesi ve hukuki faaliyetlerini sürdürürken, kolaylıkla yurt dışı bağlantılarını kullanma imkanı getiriliyor, ilk paket bu çerçevede bir paket. Meclis açıldıktan sonraki hafta Genel Kurul’a gelir. Çünkü ilk hafta komisyonda görüşülecek. Ümit ediyorum hızlı bir şekilde yasalaşır.”

AF YASASI ÇIKACAK MI?

Kamuoyunun beklediği ‘infaz’ düzenlemesinin (Af Yasası) ikinci pakette yer alacağını söyleyen Bostancı, şöyle konuştu:

“İnfaz düzenlemesi siyasi pozisyonlara göre değerlendirilecek bir konu değil. Bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapıyoruz. Daha önce MHP’nin bu konuya ilişkin bir teklifi vardı. Geçen yıl verilmişti. Ona da baktık ‘neler getiriyor?’ diye. O çerçevede bir taslak var elimizde. Bunların yasalaşması için çok önemli hakkaniyete, adalete, vicdana, toplumsal teyide ihtiyaç duyan konularda herkesin desteğini aramak önemli. Çalışmalar tekamül ettiğinde, bunu da en hızlı şekilde yapmaya çalışacağız. O gün kamuoyunun önüne çıkarız ne yapacağımıza ilişkin. Bu günden bu konuyu konuşmak doğru değil. ‘İnfaz’ gibi meseleler beklenti doğuran konular. Konuşmaktan çok yapılması gereken işlerdir.”

MHP’den ‘af’ açıklaması: İkinci pakette bekliyoruz

İnfaz düzenlemesini de ortak konsensüsle yapmak istediklerini kaydeden Bostancı, Meclis gündemine gelmeden detayları paylaşmayı çok doğru bulmadıklarını ifade etti.

GÜMRÜK KANUNU’NDA DÜZENLEME OLACAK

Bostancı, yargı paketinin yanı sıra Meclis gündemine gelecek diğer konulara ilişkin de, “Gümrük Kanunu var. Gümrükteki bazı hukuki düzenlemeler içeren ve su ürünlerine yönelik bir çalışma var. Balıkçılık, avcılık çok önemli konular, uluslararası normlara uygun bir şekilde bu işlerin yürütülmesi çok önemli. Bir taraftan denizlerde balıkların tüketilmesinden, yanlış avcılıktan bahsediyoruz. Diğer taraftan amansız bir balık avcılığı devam ediyor. Bunu ayrıntılı bir şekilde düzenleyen ve paydaşların yaklaşımlarını da esas alan bir çalışma” dedi.

‘NÖBETÇİ BAKAN’ OLACAK

Bostancı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili, “Halkın taleplerini en kolay şekilde ilettiği milletvekillerinin, yürütmenin temsilcilerine ulaşabilmelerini temin edecek tarzda bir yöntemi geliştirmek istiyoruz. Bakanların Meclis’e gelmeleri ve belli periyodlarla, milletvekillerinin çeşitli konularda taleplerini almaları biçiminde bir yöntem düşünüyoruz. Başka türlü kontaklar vardı onlar devam edecek. Dolayısıyla ‘nöbetçi bakan’ uygulaması bu dönem uygulanacak. Bu konuyla ilgili hazırlanan rapor Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna intikal edecektir” diye konuştu.

MHP’DEN AF AÇIKLAMASI

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, önceki gün yaptığı açıklamada partisinin terör, çocuk ve kadına yönelik suçlar gibi belli suçlar hariç tutulmak üzere, cezalarda 5 yıllık indirim yapılmasına yönelik “şartlı ceza indirimi” talebine ilişkin, “Bu, birinci yargı paketinde yok ama ikinci yargı paketinde olacağını düşünüyoruz. Bu yönde beklentimiz var” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekli Feti Yıldız, şartlı ceza indirimi ile ilgili “Şuan Adalet Komisyonunda sırada bekliyor. Bir an önce yasalaşması için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Hiçbir bahanenin arkasına sığınmıyoruz. Bu konu üzerinden sosyal medyada algı operasyonu yapanların biz kimler olduğunu biliyoruz. Yapanlar FETÖ’cüler, MHP’yi karalamaya çalışanlar…” dedi.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ (AF YASASI) KİMLERİ KAPSIYOR?

Çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak. Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak. Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.