Yasak bitti meydanlar yine doldu

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında uygulanan 48 saatlik sokağa çıkma yasağı sona ermesinin ardından halk gece marketlere akın etti. Bugün ise meydanlar dolmaya devam ediyor.

Yasak bitti meydanlar yine doldu

Geçen hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının bitmesinin ardından sokak ve caddelerde yaşanan yoğunluk, bu yasaktan sonra da yaşandı.

ADANALILAR SOLUĞU KEBAPÇI VE ŞIRDANCILARDA ALDI

İçişleri Bakanlığı’nın Adana’nın da dahil olduğu 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta koronavirüs tedbirleri kapsamında 18 ve 19 Nisan günlerinde sokağa çıkmayı kısıtlamasıyla kent sessizliğe büründü. Gece yarısı kısıtlamanın kalkmasıyla Adanalılar, kendini sokağa attı. Gece saatlerinde birçok caddede araç yoğunluğu yaşanırken, Adanalılar soluğu kebapçı ve şırdancılarda aldı.

‘ADANALI ŞIRDANSIZ YAPAMIYOR’

Kısıtlama süresince iki gün işyerini kapalı tuttuğunu anlatan şırdancı Kadir Çıray, “Adanalı şırdansız yapamıyor. Biz de dükkanımızı yoğun istek üzerine açtık, bayağı talep oldu. Şu an maşallah yetiştiremiyoruz” dedi.

BURSALILAR MARKETLERE AKIN ETTİ

Bursa’da iki günlük sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşlar soluğu sokaklarda aldı. Yasağın kalktığı ilk dakikalarda trafikte yoğunluk yaşanırken, tekel bayilerin önünde uzun kuyruklar oluştu. İnegöl ilçesinde ise polis, gece yarısından sonra araçlarıyla sokağa çıkan sürücülerin ilçe merkezine gitmelerine izin vermedi.

Ayrıca kentte yasağının kalkması ile birlikte işlek caddelerde trafik yoğunluğu yaşandı. Gece yarısı evlerinden çıkan çok sayıda vatandaş, Altıparmak Caddesi, İzmir-Ankara karayolu ve Kent Meydanı’nda yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

PAZARDA YOĞUNLUK

İNEGÖL’DE POLİS YOLLARI TUTTU

Bu arada İnegöl ilçesinde de kısıtlamanın sona ermesinin ardından vatandaşlar sokaklara çıktı. İlçe merkezinde yoğunluk yaşanırken, uzak birçok mahallede oturanlar ise araçlarıyla ilçe merkezine hareket etti. Ancak polis ekipleri ilçe merkezinde giden Ahmet Akyollu, Nuri Doğrul ve İstiklal caddelerinde kontrol noktaları oluşturarak araç geçişlerine izin vermedi. sürücüler, polisler tarafından geri gönderildi.

 

İSTANBUL’DA ARAÇ YOĞUNLUĞU ARTTI

İstanbul’da sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından yollarda araç trafiğinde artış görüldü.

İstanbul’da 2 günlük sokağa çıkma yasağı ardından meydanlar yine doldu.

ANKARA

Ankara’nın işlek noktalarından olan Kızılay Meydanı ve Sıhhıye meydanında bazı vatandaşlar araçlarıyla trafiğe çıktı. Ayrıca, Kızılay Meydanında bulunan taksiciler de iş başı yaptı.

Bu arada polis ekiplerince, kontrol noktalarında durdurulan araçların ‘yol izni’ olup olmadığı kontrol edilirken, yasak sonrası açılma ihtimali olan market, büfe benzeri işletmeler denetlendi.

PTT VE BANKA ŞUBELERİ ÖNÜNDE KUYRUK

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hareketlilik gözlendi. İlçede mesainin de başlamasıyla sabah saatlerinden itibaren işlem yaptırmak için PTT ve banka şubelerine çok sayıda kişi geldi. Şube önlerinde uzun kuyruklar oluşması üzerine polis ekipleri, kalabalığa sık sık sosyal mesafe uyarısında bulundu.

DİYARBAKIR’DA HAREKETLİLİK

Diyarbakır’da, 2 günlük sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle yağmurlu havaya ve ‘evde kal’ çağrılarına rağmen cadde ve sokaklarda hareketlilik gözlendi. Yaya kontrol noktalarında, ‘sosyal mesafe’ uyarısı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta bu hafta sonu da uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından ilk gün, Diyarbakır’ın cadde ve sokaklarının kalabalık olduğu görüldü. Yağmurlu havaya ve ‘evde kal’ çağrılarına rağmen Diyarbakırlılar, dışarı çıktı. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla özellikle yayaların yoğun olduğu bölgelerde oluşturulan kontrol noktalarında sosyal mesafenin korunması için uyarı yapıldı. Ateş ölçümü de yapılırken, maskesi olmayanlara maske dağıtıldı.

Sur içinde esnaflık yapan Murat Şenyiğit, “2 günlük sokağa çıkma yasağından sonra buraya gelen insanların çoğu alışverişe gelen değil meraklı insanlar” dedi.