Yasakların kalkmasıyla tatil beldelerine akın başladı

Seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte yola çıkan tatilciler tatil beldelerine ulaştı.

Yasakların kalkmasıyla tatil beldelerine akın başladı

Muğla’nın Bodrum ilçesine normalleşme sürecinin başladığı gece yarısından saat 14.00’e kadar, 7 bin 980 araç giriş yaptı.

Kent girişinde trafik yoğunluğu oluşurken, uygulama noktalarında denetim yapıldı. Polis ve jandarma ekipleri araçları tek tek durdurarak tatilcilerin ateşini ölçtü. Öte yandan yolcuların maske takıp takmadıkları da kontrol edildi.

Yetkililer, Bodrum’a gece yarısından sonra 7 bin 980 aracın giriş yaptığını açıkladı.

KAPADOKYA

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, koronavirüs nedeniyle 73 gündür kapalı olan müze, ören yeri ve yeraltı şehirleri, normalleşme süreci kapsamında belirlenen kurallarla ziyarete açıldı. Normalleşme sürecinin ilk gününde Kapadokya’da turist hareketliliği yaşandı.

PAMUKKALE

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Pamukkale Ören Yeri’nde, koronavirüse tedbirleri kapsamında 19 Mart’ta ziyaretlerin geçici süreyle ertelenmesi kararı alındı.

Üç ayrı giriş kapısı bulunan Pamukkale’ye girişlerin yasaklanmasıyla beyaz travertenler ve tarihi antik kent Hierapolis sessizliğe büründü. Ziyaretlerin kapatılmasıyla beyazlığının daha fazla ortaya çıktığı travertenler tarihinde ilk kez bu kadar boş kaldı. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçinin geldiği, geçen yıl 2 milyon 580 bin 245 kişinin ziyaret etmesiyle turist sayısında rekor kırılan Pamukkale, 74 gün sonra ziyarete açıldı.

ANTALYA GİRİŞİNDE YOĞUNLUK

Turizm kenti Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki kontrol noktasında da zaman zaman yoğunluk yaşandı. Kontrol noktasında bulunan jandarma ve polis ekipleri, denetimlerini sıklaştırdı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı görevliler ise kente giriş yapacak kişilerin ateşlerini ölçtü.

Yeni normal düzenin bugünden itibaren başlaması ile birlikte bazı Antalyalılar denize girdiler. Yasağın kalktığı bu günde Antalya’da sıcaklık 20, deniz suyu sıcaklığı 21 dereceydi.

 

İZMİR

İzmir’de, havanın kapalı olmasına rağmen 1 Haziran’dan itibaren normalleşme kapsamında plajların açılmasıyla birçok kişi, deniz kenarlarına koştu. Çeşme Ilıca Plajı’na gidenler, havaya rağmen denizin güzel olduğunu ve çok özlediklerini söyledi.