Yaşar Büyükanıt son yolculuğuna uğurlanıyor

25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt için 1. Ordu Komutanlığı Karargahı ve Selimiye Camii'ne tören düzenlendi.

Yaşar Büyükanıt son yolculuğuna uğurlanıyor

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türk Silahlı Kuvvetlerinin 25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt için 1’inci Ordu Komutanlığı Karargahı’nda askeri tören düzenlendi.

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK’nin komuta kademesinin yanı sıra eski bakanlardan Vecdi Gönül, eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ, Işık Koşaner, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hilmi Özkök, eski bazı kuvvet ve ordu komutanları ile garnizonda görevli askeri personel katıldı

Solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitiren Büyükanıt için ilk tören 1’inci Ordu Komutanlığı Karargahı’nda yapıldı.

( Arif Akdoğan – Anadolu Ajansı )

Karargahtaki törene kızı Bengü Büyükanıt Caymaz, damadı Ercan Caymaz, torunları ve yakınlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, eski bakanlardan Vecdi Gönül, eski Genelkurmay Başkanları İlker Başbuğ, Işık Koşaner, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Hilmi Özkök, eski bazı kuvvet ve ordu komutanları ile garnizonda görevli askeri personel de katıldı.

( Arif Akdoğan – Anadolu Ajansı )

Tören alanına getirilen naaşın askerler tarafından katafalka konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Büyükanıt’ın özgeçmişinin okunduğu törende Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in konuşmasının ardından naaşın önünden saygı geçişi yapıldı. Saygı geçişi sonrasında askerler tarafından cenaze aracına alınan Büyükanıt’ın naaşı, 1. Ordu Komutanlığı Karargahı’ndan Selimiye Camii’ne uğurlandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Büyük Selimiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında defnedildi. Cenaze namazı öncesinde 1. Ordu Komutanlığında Yaşar Büyükanıt için askeri tören düzenlendi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar (önde sağda) da katıldı. ( Arif Akdoğan – Anadolu Ajansı )
Rahatsızlığından dolayı bir süredir İstanbul’da tedavi gören 25’inci Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, 79 yaşında solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Orgeneral Büyükanıt, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibiydi. ( Murat Usubaliev – Anadolu Ajansı )