YAŞ'ta Sarıklı Amiral kararı... Ödül mü ceza mı?

Bir tarikat merkezindeki cübbeli sarıklı görüntüleri ortaya çıkan Tuğamiral Mehmet Sarı Yüksek Askeri Şura kararıyla emekli edildi. Aylar önce hakkında başlayan disiplin soruşturması bir türlü tamamlanamadı. Sarı'nın ihracı yerine emekli edilmesi tercih edildi. Peki bu karar ödül mü ceza mı?

YAŞ'ta Sarıklı Amiral kararı... Ödül mü ceza mı?

VERYANSIN TV

Üst düzey bir deniz subayının askeri üniforma ve makam aracıyla gittiği tarikat evinde başında sarık, üstünde cübbeyle namaz kıldığı fotoğraflar gündemi sarsmıştı. Veryansın Tv'nin yayınladığı fotoğraflardaki o subayın Tuğamiral Mehmet Sarı olduğu ortaya çıkmıştı.

25 Mart 2021 tarihinde ilk kez yayınlanan fotoğraflardan bir gün sonra Milli Savunma Bakanlığı, "Fotoğraflar dikkatle inceleniyor" açıklaması yaparak soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Ancak o soruşturma 5 ay boyunca sonuçlandırılamadı ve "Sarıklı Amiral"le ilgili MSB'den ya da Genelkurmay Başkanlığı'ndan geçen haftaya kadar bir açıklama yapılmadı.

Geçen hafta 29 Temmuz günü Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Analiz ve Değerlendirme Subayı Binbaşı Pınar Kara, basın toplantısında gelen "Sarıklı Amiral"le ilgili soru üzerine, "Söz konusu personel soruşturma başlatıldıktan sonra görevinden alınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu esasları doğrultusunda Yüksek Disiplin Kurulu işlemleri devam etmektedir" yanıtını verdi.

DİSİPLİN SORUŞTURMASI NOKTALANMADAN

Disiplin soruşturması noktalanmadan Tuğamiral Mehmet Sarı, bugünkü YAŞ kararlarıyla emekli edildi. Sarı bu kararla TSK'dan ihraç yerine emeklilik haklarını kazandı.

Sarı'nın soruşturma sonucu TSK'dan ihracı yerine YAŞ'la emekli edilmesinin planlandığı iddiası geçen aylarda gündeme gelmişti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamuoyuna 'sarıklı amiral' olarak bilinen Tuğamiral Mehmet Sarı'nın dosyasının Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesinde karara bağlanmasını istemişti.

Konunun aleniyet kazanmasının üzerinden 4 ay geçmesine karşın, Yüksek Disiplin Kurulu'nun henüz bir adım atmadığını aktaran Özel, "Yaklaşan Yüksek Askeri Şura öncesi, Yüksek Disiplin Kurulu'nun bu dosyayı bir an önce karara bağlaması ve Sarı hakkında işlem yapılması gerektiği çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Özel, Yüksek Disiplin Kurulu'nun, Yüksek Askeri Şura öncesi karar vermemesi ve Sarı'nın görev süresini tamamladığı için emekliye ayrılması durumunda davranışının cezasız kalacağını vurguladı. Sarı'nın görevden alındığı ve disiplin kurulu işlemlerinin sürdüğünün açıklandığını hatırlatan Özel, görevden alma işleminin yetersiz olduğunu söyledi.

TSK'YA DÖNMESİN DİYE Mİ?

Diğer yandan, Sarı'nın bilinçli olarak YAŞ'ta emekli edileceği bunun da Sarı'nın yargı yoluyla tekrar TSK'ya dönmesinin önünü kesmek için yapılacağı iddiası gündem geldi.

İddianın sahibi Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'dı.

Hakan, dünkü yazısında Sarı'nın YAŞ'ta emekli edileceği iddiasını araştırdığını öne sürdü. Hakan'ın iddiasına göre bu yöntemin nedeni Sarı'nın yargı yoluyla yeniden TSK'ya dönmesinin önüne geçmek!

Hakan şöyle yazdı:

"Bir iddia dolaşıyor iki gündür ortalıkta.

Denilen şu: “Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekli edilerek kurtarılmak isteniyor.”

Bu iddiayı araştırdım. Elde ettiğim sonuçları yazıyorum:

Anayasa’nın 125. Maddesi’ne göre YAŞ kararlarına karşı yargı yolu kapalı. Yani Sarıklı Amiral Mehmet Sarı, YAŞ’ta emekliye sevk edilirse... Kendisine yargı yolu kapanmış olacak. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Disiplin Kanunu çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayırma işlemi sonucunda rütbesinin geri alınması da mümkün.

Eğer YAŞ beklenmeden disiplin cezasıyla olay tamamlanmış olursa... Disiplin cezasına karşı yargı yolu açık olduğu için Sarıklı Amiral’in tekrar TSK’ya dönme ihtimali belirecekti. Ki bunun örnekleri mevcut.

Ben bu “Sarıklı Amiral”e karşı Milli Savunma Bakanlığı’nın bir “koruma” yaklaşımı içinde olmadığını, benim yazdığım türde bir yol izlediğini düşünüyorum.

Bekleyelim görelim."

Sarıklı Amiral Mehmet Sarı ile ilgili alınan kararın tartışılmaya devam edeceği görülüyor.