Yatay geçiş oyunuyla tıp fakültelerine girmişlerdi... Doktorlardan YÖK'e sert tepki

Yurt dışındaki düşük puanlı üniversitelere kayıt yaptırdıktan sonra yatay geçiş oyunuyla Türkiye'de tıp fakültelerine yerleşen öğrenciler tıp camiasında tepkilere neden oldu. Cumhuriyetçi Hekimler, skandala yol veren genelgenin iptali içi yargıya başvuracaklarını duyurdu.

Yatay geçiş oyunuyla tıp fakültelerine girmişlerdi... Doktorlardan YÖK'e sert tepki

Türkiye’de üniversite sınavlarında 700 bin-800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıranların pandemi gerekçesiyle Türkiye’de özel okullara kayıt yaptırdığı ortaya çıkmıştı.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç da üniversite pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğrulamıştı.

Yatay geçiş oyununa tepkiler tıp camiasından tepkiler geldi. Cumhuriyetçi Hekimler, YÖK’ün yatay geçiş genelgesini yargıya taşıdıklarını duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), 29/05/2020 tarihli “Küresel Covid-19 Salgını Dolayısıyla Yurt İçindeki Yükseköğretim Kurumlarına Yatay Geçiş Koşulları” başlıklı genelgesi kamuoyunda haklı bir infiale neden oldu. Bu genelge ile üniversite seçme sınavlarında İstanbul Tıp Fakültesi gibi yüksek puanlı veya diğer fakültelere bir iki puanla giremeyen, alın teri dökmüş gençlerimizin hakları açıkça çiğnenmiştir. Ayrıca uygulama başta İstanbul Tıp Fakültemiz olmak üzere tüm fakültelerimizi itibarsızlaştırmakta ve köklü kurumsal yapılarına zarar vermektedir.

Vicdanları yaralayan YÖK genelgesi derhal iptal edilmeli ve yapılmış tüm işlemler yok hükmünde sayılmalıdır. Cumhuriyetçi Hekimler, gençlerimizin emeğine hürmetsiz YÖK kararının yakından takipçisidir. YÖK genelgesini ve sonuçlarını yargıya taşıyoruz.”

YÖK BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

YÖK Başkanı Yekta Saraç“700-800 bininci” ifadesinin “iyimser” bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının “kazanılmış hak” kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını söylemişti.

Saraç'ın açıklamaları şöyleydi:

"O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye’ye dönme yoluna giriyorlar.

Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik ama üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız?

Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri ‘O bir müktesep haktır’ diyor. Maalesef böyle de bir durum var."