'Yazıklar olsun! Asıl lanetlenenler, bu toprakları yeniden vatan yapan Atatürk'e lanet okuyanlardır'

Ayasofya için isim vermeden Atatürk'ün imzasının bulunduğu 1934 tarihli karara gönderme yapan Ali Erbaş'ın "Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" sözü büyük tepki çekti. Erbaş'a "Ayasofya’nın egemenliğini sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Onlar kurtardı, bunlar şovunu yapıyor" yanıtı geldi.

'Yazıklar olsun! Asıl lanetlenenler, bu toprakları yeniden vatan yapan Atatürk'e lanet okuyanlardır'

Atatürk’ün imzasıyla müzeye çevrilen Ayasofya, 86 yıl sonra Danıştay kararı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla camiye çevrilmişti. Ayasofya’da Cuma namazı bugün kılındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbede yaptığı konuşmada, Atatürk'ün de imzası bulunan 1934 tarihli karara göndermede bulunarak, "Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" demişti.

Erbaş'ın sözlerine sert tepkiler geldi. Bazıları şöyle...

Tarihçi Sinan Meydan şu ifadeleri kullandı:

"Bugün Ayasofya açılışını "şova" çevirip Türkiye'nin bağımsızlık belgesi Lozan'ı unuttun, Ayasofya namazında Emevi halifelerini bile anarken bu toprakları yeniden vatan yapan, İstanbul'u kurtaran Atatürk'ü unuttun! Unutma ki, bağımsızlığını kaybedersen namaz kılacak cami bulamazsın!

Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyettte Atatürk'ün kurtardığı İstanbul'da Atatürk'ün kurduğu Diyanetin Başkanı, "Vakıf mallarına, vakfiyelere dokunanlar, yanar, lanetlenir" dedi. Asıl lanetlenenler, bu toprakları yeniden vatan yapan Atatürk'e lanet okuyanlardır. Yazıklar olsun size!

Egemenlik” ve “Zincirler kırılsın” yalanı! Ayasofya’nın egemenliğini sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. İstiklal Savaşı’nı kazanarak İstanbul’u ve Ayasofya’yı işgalden kurtaran AKP değil, Atatürk ve silah arkadaşlarıdır. Onlar kurtardı, bunlar şovunu yapıyor. Durum budur."