Yemen’de çocuklar açlıkla boğuşuyor

featured

Yemen’de 5 yaşın altındaki yaklaşık 500 bin çocuk açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Başkent Sana’daki Es-Sebin Hastanesinde başta kansızlık, raşitizm ve depresyon olmak üzere birçok hastalığa yol açan yetersiz beslenme nedeniyle onlarca çocuk tedavi görüyor.

Yemen’de 7 yıldır devam eden iç savaşın sona ermesine yönelik beklentiler artarken ülkede kol gezen kıtlık çocukları ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), şubat ayında Yemen’de 5 yaşın altındaki yaklaşık 500 bin çocuğun açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu, ayrıca aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 50’sinin akut yetersiz beslenme riski altında olduğu uyarısı yaptı.

Başkent Sana’daki Es-Sebin Hastanesinde başta kansızlık, raşitizm ve depresyon olmak üzere birçok hastalığa yol açan yetersiz beslenme nedeniyle onlarca çocuk tedavi görüyor.

Mehyub Dahhan da yaklaşık 7 yıldır şiddetli bir savaşa sahne olan ülkede çocukları yetersiz beslenme ve açlık tehdidiyle karşı karşıya kalan yüzlerce Yemenliden biri.

TEDAVİYE GÜÇ YETMİYOR

Hastanenin bir odasında tedavi gören kızına yaşlı gözlerle bakan baba, yorucu bir iş gününün ardından eve geldiğinde, kızının tüm zorlukları unutturacak bir gülümsemeyle kendisini karşıladığı günlere duyduğu özlemi dile getirdi.

Hedil’in 4 ay kadar önce yetersiz beslenme nedeniyle rahatsızlandığını aktaran Dahhan, “Kızımın tedavisi için çok uğraştım ama boşunaydı. Sonunda borç para alıp, onu Sana’daki yetersiz beslenme tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir tıp merkezine nakletmeye karar verdim.” diye konuştu.

Ancak seyahat ve tıp merkezinde ikamet masrafları nedeniyle Hedil’in hastaneye nakledilmesinin 70 günden fazla geciktiğini söyleyen baba Dahhan, sonunda bir hayırseverin kızının hastalığını duyup kendisine tedavi için yardımcı olduğunu söyledi.

Dahhan, “Sıfırın altını görmüştük. Koşullar kızımı yetersiz beslenmeyle ve acılarıyla tek başına mücadele etmek zorunda bıraktı. Ben yevmiyeli işçi olduğum için ona gereken yiyeceği sağlayamadım, bu günlerde iş imkanları neredeyse yok denecek kadar az.” dedi.

Sana’da kızının yanında olmak için 30 bin riyal (yaklaşık 50 dolar) karşılığında bir oda ve banyodan oluşan bir dükkan kiraladığını aktaran Dahhan, “Ancak geçen ay kirayı ödeyemediğim için dükkan sahibi beni ve çocuklarımı kapının önüne koydu. Bu yüzden hastane bahçesinde kalmak için para ödedik.” ifadelerini kullandı.

ÜLKEDE KITLIK KAPIDA

BM Gıda ve Tarım Örgütü, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı ve Dünya Sağlık Örgütünün son raporları, Yemen’de 2020 yılında çocuklarda akut ve şiddetli akut yetersiz beslenme sorununun yüzde 22 oranında arttığını gösteriyor.

Dünya Bankası da Yemen’in kuzeyinde Husilerin kontrolündeki Hacce, Amran ve Cevf kentlerinde kıtlık benzeri durumların bulunduğu uyarısı yaptı.

BM Yemen Koordinatörü David Gressly ise yedi yıllık savaşın ardından ülkede 20 milyon insanın yardıma muhtaç durumda olduğunu belirtti.

Gressly, Yemen’in dünyanın en kötü insani krizine tanık olduğunu, özellikle sağlık tesislerinin yıkımı gölgesindeki ve kıtlığın kapıda olduğu ülkede çözüm bulunmazsa bu krizin daha da büyüyeceğini vurguladı.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor. Ülkede 7 yıldır süren çatışmalarda 233 bin kişi yaşamını yitirdi.

Yemen’de çocuklar açlıkla boğuşuyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 ay önce

    Sudi Arabistan’a ve BAE ye silah ve mühimmat satmıyoruzdur umarım. Soy kırımı uyguluyorlar Yemen’de. Yemenin adalarını da işgal ettiler. Birde Müslümanlık taslarlar. Batıdan da fazla çıkmıyor. Yani Batı’nın insan hakları anlayışı sadece beyaz hıristiyan ve beyaz yahudiler için geçerli. Emin olun yarın başımıza bir bela gelse bize de acımazlar. Batı dan medet ummayilı derhal bırakmalıyız…

    Cevapla
  2. 8 ay önce

    Hep insanliktan,müslümanliktan,fakirlikten bahsedip solugu Afrika’da alanlar bu Yemen’deki katliami görmezlermi,kulaklari ta mymara kadar uzananlar neden Yemenle ilgilenmezler.cünkü Yemen hem VAHAPLARIN hem de ABD’nin düsmanidir.Iste o nedenle Yemen’e bir yardim eli uzanmaz Türkiye’den ama Afrikaya uzanir cünkü Afrikada kandirilacak cok cahil var.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!