Yemenliler, ABD'nin Husileri terör listesine almasına tepki gösterdi

Yemen'de Husiler , ABD'nin Husileri terör listesine alacağını duyurmasına başkent Sana'daki ABD Büyükelçiliği binası önünde tepki gösterdiler.

Yemenliler, ABD'nin Husileri terör listesine almasına tepki gösterdi

Göstericiler, Yemen'deki savaşın başlamasının ardından 2015 yılının başlarından bu yana kapalı olan ABD Büyükelçiliği önünde bir araya geldi.

Washington yönetiminin, Husileri terör listesine alma kararı karşıtı sloganlar atan göstericiler, ayrıca ABD bayrağını yırttı.

Göstericiler, ABD'yi "ülkedeki savaşın başlamasından bu yana Yemenlileri öldürmekle" suçladı.

Yemenliler ayrıca ABD'den kararından vazgeçmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 11 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Husilerin "yabancı terör örgütü" ilan edileceğini, bu konuda Kongre'nin bilgilendirildiğini duyurmuştu.

Pompeo ayrıca, örgütün yöneticileri Abdulmelik el-Husi, Abdulhalık Bedreddin el-Husi ve Abdullah Yahya Hakim'in de "terörist" ilan edileceğini bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca bu adımın ABD Başkanı Donald Trump'ın görev süresinin bitiminden bir gün önce 19 Ocak'ta yürürlüğe gireceğini ifade etmişti.

YEMEN'DEKİ İÇ SAVAŞ

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler öncülüğündeki Ensarullah hareketi ile Suudi Arabistan-BAE destekli güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Yemen ordusuna karşı kendi destekledikleri sözde orduya destek veriyorlar.

Suudi Arabistan'ın saldırılarında binlerce sivil hayatını kaybetti.