Yeni Akit yazarından 'Kanuni portresi' yorumu: Hangi geri zekalı bağışlar?

Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıkladığı, Londra'da açık artırmayla satılan Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin alıcısı tarafından belediyeye bağışlanacağı haberini “Dört dörtlük Sülün Osman operasyonu” olarak niteledi.

Yeni Akit yazarından 'Kanuni portresi' yorumu: Hangi geri zekalı bağışlar?

Ali Karahasanoğlu, "Kanuni portresini bağışlayana hangi ihale verildi?" başlıklı yazısında, “16. - 17. yüzyıla ait yeni keşfedilmiş Kanuni Sultan Süleyman tablosu” diye takdim edilen 5 milyonluk yurtdışına para transferinin merkezindeki satıcı kim?" diye sordu. 

Karahasanoğlu'nun yazısında şu iddialarda bulundu:

İBB adına hareket eden birisi, müzayedeye girdi.. Finanse edilen kimliği gizli kişi, Kanuni portresini satın aldı.. Yakın tarihte İBB’ye bağışlayacak.. Ekrem İmamoğlu da, “Bağış şov”u yapacak..

Nitekim, dün itibari ile bu operasyon tamamlandı. Ekrem İmamoğlu, müjdeyi verdi:

“Evine Dönüyor! Mart ayında İngiltere’deki müzayedede rekor fiyata satılan Kanuni Sultan Süleyman portresi eser alıcısı tarafından İBB’ye bağışlanmıştır. Böylesi kıymetli bir eserin İstanbul’a bağışlanması ve İBB’ye duyulan güven gurur verici. İstanbul’a hayırlı olsun.”

Şimdi soru şu: “16. - 17. yüzyıla ait yeni keşfedilmiş Kanuni Sultan Süleyman tablosu” diye takdim edilen 5 milyonluk yurtdışına para transferinin merkezindeki satıcı kim?

Bir FETÖ’cü vakıf mı?Fatih portresini satan da aynı kişi mi? Daha önemlisi..

Kanunu portresini satın alan kişi kim? İBB’de hangi ihaleleri alıyor?

Satın alıp bağışladığı portre karşılığında, hangi ihalelerin, kendisine verilme taahhüdü yapıldı?”

‘HANGİ GERİ ZEKALI HİÇBİR MENFAATİ OLMAKSIZIN İBB’YE BAĞIŞ YAPAR’

Karahasanoğlu, yazısının devamında şunları kaydetti:

"Kusura bakmayın. Karşımızdaki kişi, “Şeffaflık, ihalelerin canlı yayında İstabullullara izlettirileceği” sözü vermiş ise. Ben bu soruları sorarım. Kimse, aklımızla alay etmesin. Bu devirde, hangi aptal, avuç içinden biraz büyük bir portreye 5 milyon TL verir? Hangi geri zekalı, 5 milyon TL verip aldığı portreyi, hiçbir menfaati olmaksızın, getirip İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağış yapar? Ekrem İmamoğlu’nun “Biz kazandırdık” diye şov yaptığı bir konuda, hangi şapşal, ‘Benim ismim gizli tutulsun. Ben hayır yapmış oldum’ der. İBB’ye bağışlanan, hayır olmadığı apaçık ortada bir bağışı, yapan manyak, niye saklar?

Müzayedeye katılmak bile, kara para aklama amaçlı değilse, “hava atma” operasyonundan başka bir şey değil iken, sırf “Londra’daki müzayedeye katıldım. Orda eski eserlerden birkaç parça aldım” demek için, malum sosyetenin deli divane olduğu bir konjonktürde bu gizemin arkasında ne yatıyor?"