Yeni Akit yazarları ‘sarıklı amiral’ için seferber oldu

Yeni Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, bugünkü yazısında 'Montrö’ duyurusu sonrası gözaltına alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan emekli amirallerle ilgili “'Bunlara acınmaz. Keşke, ayaklarına takılan bileklik, ellerine kelepçe olsaydı' diyesim geliyor” ifadelerini kullandı. Bir başka Yeni Akit yazarı olan Sabri Balaman da ‘sarıklı amiral’ için “Tuğamiral Mehmet Sarı gibi değerlerimize sahip çıkmalıyız!..” diyerek, Veryansın Tv’yi hedef aldı.

Yeni Akit yazarları ‘sarıklı amiral’ için seferber oldu
Yeni Akit yazarları ‘sarıklı amiral’ için seferber oldu

VERYANSIN TV

Karahasanoğlu, bugünkü yazısında elektronik kelepçe takılan emekli amiralleri "Şimdi emekli amiraller, ayaklarına takılan bu bilekliği dert edinmişler. Atalarımız, 'Merhametten maraz hasıl olur' demişler. Bunlarınki de, o hesap. Merhamet edilmiş. Tutuklanmamışsınız. Cezaevine konulmamışsınız. Gözaltında verilen yemeklerin protein değerlerini hesaplarken, bir de cezaevinde benzer duruma düşürülmemişsiniz. Daha hâlâ, utanmadan ayağınızdaki bilekliğin hesabını mı yapıyorsunuz?" sözleriyle hedef aldı. 

‘KABAHAT BİZİM YUFKA YÜREĞİMİZDE’

Karahasanoğlu, yazısında şu görüşleri savundu: "Hani imzaladıkları bildirinin hesabını vermiş olurlar. 'Şu gerekçe ile, şu kararlılıkla, aslanlar gibi imzamızı attık. Yüreğiniz yetiyorsa, siz de bu bildirideki hususların aksini iddia edin' diyememişler. 'Montrö’yü yazdık. Ama aslında kaşıntımız yönetmelikten ‘irtica’ kelimesinin çıkarılamsı idi' demişler. İmzaladıkları bildiride bile ayak oyunları yapmışlar. Kendi meslektaşlarını kandırıp, 'Yok yok, irtica ile ilgili değil. Biz Montrö bildirisi hazırladık' deyip, tam bir FETÖ’vari taktikle, birçok amirali de tufaya getirmişler. Şimdi iş 'ayaklarındaki bileklik'e gelmiş. Onurlarını zedelemiş, takılan bileklik. Kim gördü ki, o bilekliği? Siz kendi kendinize ifşa ettiniz kamuoyuna. Siz söylemeseniz, bir savcı biliyor, bir takan memur biliyor, bir de siz biliyorsunuz. O gazeteciye röportaj vermeler. Bu televizyoncu ile muhabbet etmeler. Sonra da, 'Bileklik, onurumuzu zedeledi! Cezaevine girmeyi gerektirecek suç işlemişsiniz. Tutuklansaydınız, ne yapacaktınız? Ne yapabilirdiniz, söyler misiniz? Ama kabahat onlarda değil, bizim yufka yüreğimizde…"

‘NAMAZ KILAN AMİRALE YUMRUK ATMAYA ÇALIŞTILAR’

“'Montrö' diye gösterip, 'Namaz kılan amirale yumruk atmaya kalkıştıkları' çok açık” diyen Karahasanoğlu, şu iddialarda bulundu:

“Onun için diyorum ki. Bu emekli amirallerin tutuklanmasına gönlüm razı gelmedi ise de. Şu olaylar silsilesini hatırladıkça. Hatıralar yeni yeni anlatılmaya başlandıkça. Adli kontrol için ayaklarına takılan bilekliği, bin bir hakaretle karşıladıkları açıklamalarını gördükçe. 'Bunlara acınmaz. Keşke, ayaklarına takılan bileklik, ellerine kelepçe olsaydı' diyesim geliyor."

‘SARIKLI AMİRALE’ SAHİP ÇIKTI, VERYANSIN TV’Yİ HEDEF ALDI

Yeni Akit’in bir diğer yazarı Sabri Balaman da bugünkü yazısında emekli amiralleri hedef alarak, sarıklı amirale sahip çıktı.

Emekli amirallerin duyurusuna ilişkin “Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın hedef gösterilerek laiklik ve irtica üzerinden başka bir oyun kurgulandığı açıkça anlaşılmaktadır” iddiasında bulunan Balaman, şu ifadeleri kullandı:

“Oysa bu tarz kirli planlar; milli projelerde görev alan kıymetli vatan evlatlarının özel hayatlarını, inançlarını laiklik karşıtı çalışmalarmış gibi kamuoyuna yansıtarak hedef saptırıp, yaftalayıp oyun dışına itme hamlesidir. Uyanık olmalıyız, Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı gibi değerlerimize sahip çıkmalıyız!..”

Balaman, yazısında daha da ileri giderek sarıklı amiral haberini yayınlayan Veryansın Tv’yi "talimat almakla" suçlayarak, şunları ileri sürdü:

“Bu görüntülerin servis edilmesinin ardından önce Yunan basını, arkasından da sosyal medyada yayın yapan VERYANSIN TV’ye talimat verildiğini açıkça görmekteyiz. Yunan sosyal medya hesaplarından yüzü tanınır şekilde fotoğraflarının yayınlanmasından sonra Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri servis etmişlerdir… Ne ilginç tesadüf?”

Balaman “TSK Disiplin Kurulu Maddelerine göre hizmete engel davranışlarda bulunan kişinin özel hayatını servis edenlerle ilgi acaba bir işlem yapılacak mıdır?” ifadelerini kullandı.