Yeni asgari ücret belli oldu... Sendikaları kızdıracak zam

2021 yılı asgari ücret oranı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantı sonrası yeni asgari ücret açıklandı... 2021 yılı asgari ücreti net 2.825 TL oldu. Türk-İş 3 bin TL'den aşağı bir rakamın kabul edilebilir olmadığını duyurmuştu.

Yeni asgari ücret belli oldu... Sendikaları kızdıracak zam

2021 yılı asgari ücret oranı belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantı sonrası yeni asgari ücret açıklandı.

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı.

Komisyondaki işçi temsilcisi Türk İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, açıklanan ücreti eleştirdi. Irgat, "Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır" dedi. 

Türk-İş 3 bin TL'den aşağı bir rakamın kabul edilebilir olmadığını duyurmuştu.

TÜRK-İŞ '3 BİN LİRADAN AŞAĞI OLMASIN' DEMİŞTİ

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na getirilecek 3 bin liranın altındaki teklifin çalışanları mutlu etmeyeceğini bildirmişti.

Atalay, yazılı açıklamasında, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamına dair şu ifadeleri kullanmıştı:

"İşveren ve hükümet, asgari ücret ile ilgili 3 bin liranın altında bir teklif getirmemelidir. Çünkü 3 bin liranın altındaki teklif, insanları mutlu edecek bir teklif olmaz, çalışanları mutlu edecek bir teklif olmaz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na 3 bin liranın üzerinde bir teklif getirilmelidir."

TÜİK'İN ASGARİ GEÇİM TUTARI NE?

TÜİK bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıklamıştı. Sendikalar bu rakamları gerçeklikten uzak bulmuştu.