Yeni barocularda 'imza' krizi

Çoklu baro düzenlemesinin ardından İstanbul ve Ankara'da ikinci baro için çalışmalar başlamıştı. Bunun için de UYAP sistemi üzerinden e-imza platformu açılmıştı. Ancak TBB platformu kaldırdı ve imzaları baro kurmak isteyenlerin kendilerinin toplamasını istedi.

Yeni barocularda 'imza' krizi

Çoklu baro düzenlemesinin yaslaşmasının ardından Ankara ve İstanbul'da yeni baro için çalışmalara başlayan grupların yeterli imzayı bulmakta sıkıntı yaşadığı gündeme gelmişti. İkinci baro için 2 bin avukatın imzası gerekiyordu. Bunun için de UYAP sistemi üzerinden e-imza platformu açılmıştı.

Son gelen bilgilere göre Türkiye Barolar Birliği (TBB) 'uhap.com.tr' üzerinden açtığı linki kaldırdı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, ikinci baroların kurulması için bir araya gelen kurucular kurulu gerekli imzayı UHAP üzerinden değil doğrudan kendi toplayacak. İmzaların toplanmasının ardından liste Türkiye Barolar Birliği’ne teslim edilecek.

Yeni baro için imza toplamaya başlayan Hukukçular Derneği Başkanı ve İstanbul 2 No’lu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Cavit Tatlı’ndan karara tepki geldi. Tatlı şu ifadeleri kullandı:

"Barolar Birliği Yönetim Kurulu, İstanbul’da yeni baronun kurulacağını gördüğü için örgütlenme özgürlüğünün önüne geçmek ve demokratik bir mücadeleyi kaldıramadığı için haksız ve hukuksuz bir şekilde UHAP sistemini kapattı. Hangi sistemi açarlarsa açsınlar. Hangi sistemi kapatırlarsa kapatsınlar. Biz İstanbul’da yeni baroyu kuracağız. Ve vesayeti oradan kaldıracağız. Meslektaşlarımızın arzu ettiği, sorunlarını önceleyen, çözüm üreten bir baro anlayışı için yola çıktık. Bunu da tüm engellemelere rağmen inşallah en kısa zamanda başaracağız."