Yeni bir sosyalist parti kuruldu

Vatan Partisi’nden ayrıldıktan sonra partileşme çalışmalarını yürüten Milli Demokratik Devrim Hareketi, Sosyalist Cumhuriyet Partisi isimli Türkiye’nin en yeni sosyalist partisini kurdular. Parti kurucuları arasında dikkat çeken isimler yer alıyor.

Yeni bir sosyalist parti kuruldu
Yeni bir sosyalist parti kuruldu

Bir süredir partileşme çalışmalarını yürüten Milli Demokratik Devrim Hareketi, 3, 4, 5 Aralık tarihlerinde Ankara’da “6 Nokta Körler Federasyonu” Konferans Salonu’nda kuruluş toplantısını gerçekleştirdi. Partinin adı ve amblemini kararlaştırdı. Önümüzdeki altı ay içinde gerekli örgütlenmeyi tamamlamasından sonra yapılacak olan 1. Kongreye kadar Partiyi yönetecek 41 kişilik Merkez Karar Kurulu’nu belirledi.

Kuruluş toplantısında yapılan konuşmalarda, seçime katılmak için gerekli örgütlenmeyi tamamlamak yapılacak ilk iş olarak belirlendi. Bununla birlikte 2023 seçimlerine yönelik olarak Cumhur ve Millet İttifakları dışında bir üçüncü seçenek olarak “Bağımsız ve Demokratik Türkiye” programı etrafında bir “Türkiye İttifakı”nın  oluşturulması için de çalışılacak.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nin 11 kişilik Başkanlık Kurulu şu isimlerden oluştu:

Genel Başkan: Mehmet Bedri Gültekin

Genel Sekreter: Kamil Dede

Genel Sayman: Önder Kırmızıtaş

Genel Başkan yardımcıları: Hıdır Hokka, Gülgün Feyman Budak, Esin Ergenç, Osman Aydın Şahin

Başkanlık Kurulu’nun diğer üyeleri: Mehmet Akkaya, Yılmaz Ersezer, Murat Soycan, İsmail Durna.

MKK’nın diğer üyeleri: Gazi Ateş, Hacer Nursel Durgun, Nihat Uzun, Fatih Veli Ölmez, Gürbüz Çuhadar, Ahmet Akkaş, Akif Şenoğlu, Yusuf Çelik, Haydar Ali Keskin, Alev Aksu, Hasan Kayaş, Behzet Can, Güçlü Pilaslı, Ali Ömer şahin, Gülabi Demir, Taylan Özdemir, Ali Çataltepe, Hasan Bulut, Gürsel Güzel, Hasan Toprak, Şahin Cengiz, İsmet Arslan, Cemal Topaloğlu, Erol Baykan, Serkan Nogay, İsmail Altuntaş, Olgun Önder, İsa Çakan, Gökhan Onater, Mehmet Can Akyıldız.

Disiplin Kurulu üyeleri: Arife Şakacı, Bahri Karakuş, Türkan Ateş Özcoşar, Süzem Ertürk, Sait Karahan, Sakine Durgun, Nilgün Durna, Kaya Çetecioğlu, Emine İnci Ölmez, Hakkı Sarı.