Yeni iddia: İmamoğlu’na ikinci dava yolda

İBB'nin incelenmesi için görevlendirilen ikinci müfettişin, 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı olduğunu belirten bir rapor hazırladığı öne sürüldü. Rapor kapsamında İmamoğlu hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması durumunun üzerinde durulduğu iddia edildi.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası almıştı. Kararın İstinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında İmamoğlu ile ilgili yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

Sarıkaya yazısında, “Yakın zamanda (İBB’de) ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış. Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş. Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması” ifadelerine yer verdi.

Sarıkaya’nın yazısının satır başları şöyle:

“Şimdi gelelim asıl soruya…

Ankara’da yaklaşık üç saat kadar süren görüşme trafiği içinde Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylık konusunu hiç konuştu mu?

Yakın çevrelerine aktardığına göre bu konu hiç ele alınmamış, daha çok dava ve gelebilecek soruşturma, kovuşturma ve mahkeme süreçleri üzerinde durulmuş.

Özelikle de yeni bir davanın yolda olduğu konusu üzerinde yoğunlaşılmış.

Anlattıklarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uzun süre önce dile getirdiği, “belediye kadroları içinde terör ile iltisaklı kişilerin olduğuna” dönük iddiası üzerinden Büyükşehir Belediyesi bir soruşturma geçirmişti.

Ancak herhangi bir olguya rastlanmadığı belirtilmişti.

Ancak yakın zamanda ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış.

Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş.

TERÖRDEN AÇIĞA ALABİLİR

Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması.

Bunun Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde olma ihtimali üzerinde de durulmuş.

Hukukçular, “Ahmak…” sözünün kanun gereği belediyedeki göreviyle alakalı olmadığı için İçişleri Bakanı’nın açığa alma yetkisinin bulunmadığını anımsatmış.

Ancak terör ile ilgili konularda bakanlık yetkisinin bulunduğuna vurgu yapmış.

Buna karşı nasıl bir siyasi taktik geliştirmeleri gerektiği üzerinde durulmuş.

Beklenti 6’lı masa ile de bağlantılı kalarak bu tür gelişmelere karşı kamuoyu oluşumunu sağlamak.”

Yeni iddia: İmamoğlu’na ikinci dava yolda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!