Yeni kurulan partiden ‘Amiraller’ çıkışı: Yargılanan Mustafa Kemal Atatürk olacaktır

103 emekli amiralin ‘Montrö’ ve ‘sarıklı amiral’ konusunda yaptıkları açıklama nedeniyle haklarında hazırlanan iddianame ile 12’şer yıla kadar hapislerinin istenmesine bir tepki de yeni kurulan Sosyalist Cumhuriyet Partisi’nden geldi. Genel Başkan Yardımcısı Avukat O. Aydın Şahin, 'Hazırlanan iddianame ile dava açıldığında yargılanan 104 emekli amiral olmayacaktır. Montrö sözleşme sürecini yöneten Mustafa Kemal Atatürk olacaktır' dedi.

Yeni kurulan partiden ‘Amiraller’ çıkışı: Yargılanan Mustafa Kemal Atatürk olacaktır

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Osman Aydın Şahin, amirallerin açıklamasının özünün, bağımsızlığın ve laikliğin savunulması olduğunu vurguladı.

Açıklamada Montrö’nün savunulduğuna dikkat çeken Şahin, şunları söyledi: “Montrö sözleşmesi ve sarıklı amiral konusundaki düşüncelerini kamuoyuna açıklayan 104 emekli amiralimiz hakkındaki soruşturmanın tamamlanıp iddianamenin yazıldığını basından öğreniyoruz. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianamenin kabulü ya da reddi konusunda incelemenin mahkemesince yapıldığı aşamadayız. Bu nedenle iddianame kapsamı hakkında bilgimiz yoktur. Ancak, açıklanan metni biliyoruz. Montrö Boğazlar sözleşmesinin savunulduğu bildirinin diğer konusunun da sarıklı bir şekilde görüntüleri medyada görülen amiralle ilgili kınama olduğu meydandadır.

İçeriği bu olan bir bildirinin hazırlanıp yayınlama sürecinin de whatsapp üzerinden yapılan yazışmalar olduğu soruşturma aşamasında basına yansımıştı.

Savcılık makamı suçun nitelemesini TCK 316 madde düzenlemesindeki lafzıyla   “Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” olarak yapmıştır.”

‘YARGILANAN AMİRALLER DEĞİL MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLACAKTIR’

Haber2021'in aktardığına göre, mahkemenin 15 günlük inceleme sürecini dahi beklemeden iddianameyi iade etmesini beklediklerini söyleyen Şahin, şöyle devam etti: “Amirallerimizin açıklaması hakkında iddianame düzenlenmesini, düşünceyi açıklama hürriyetine bağlı kalarak da eleştirmek mümkündür. Bu yaklaşım doğrudur ama işin vehametini kavratmak bakımından yetersizdir. Hukukçu kimliğimle konuya yaklaşıp, hukuksal değerlendirmelerle iddianameyi eleştirmem hali, işin esas yanını kaçırmama neden olurdu.

Montrö sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin imzaladığı yüz akı sözleşmelerden biridir. Atatürk önderliğinde yürütülen bir süreç sonucunda ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuyu, boğazlardan geçişi düzenler. Bu sözleşmenin savunulması, başta Türkiye’yi yönetenler olmak üzere tüm Türk vatandaşlarının görevidir. Montrö sözleşmesinden rahatsız olanlara baktığımızda, en başta ABD emperyalizmini görüyoruz. Türkiye’mizi dört bir yandan silahla kuşatıp tehdit eden, ekonomik – sosyal ve kültürel yıkım için her hamleyi deneyen, Montrö sözleşmesinden rahatsız olan ABD emperyalizmine karşı Montrö’yü savunan emekli amirallerimiz hakkında iddianame hazırlamak kabul edilemez. Mahkemenin on beş günlük süreyi beklemeksizin, iddianameyi derhal iade etmesini bekliyoruz. 

Amiraller açıklamasının özü, bağımsızlığımızın ve laikliğin savunulmasıdır. Açıklamayı suç kapsamında değerlendirip hazırlanan iddianame ile dava açıldığında yargılanan 104 emekli amiral olmayacaktır. Montrö sözleşme sürecini yöneten Mustafa Kemal Atatürk olacaktır.”