Yeni nesil araçlarda e-CALL’ın sunduğu inanılmaz olanaklar

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 'Yeni nesil araçların geliştirilmesinde çığır açacak ve insan hayatını kurtarabilecek e-CALL teknolojisini sunmaya hazırız' dedi.

Yeni nesil araçlarda e-CALL’ın sunduğu inanılmaz olanaklar

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde yeni nesil teknoloji deneme ve çalışmaları yapan Türk Telekom e-SIM ve e-CALL teknolojileri geliştiriyor.

Sistemin yeni nesil bağlı araçlarda bulunan ve aracın kullanım alışkanlıklarını, arıza bilgilerini, hava durumu bilgisi ve canlı trafik bilgisi gibi verileri sunan telemetri servisi ile araç içi internet ve eğlence uygulamalarının dışında sunduğu olanaklar şunlar:

-Olası trafik kazası durumunda, kazazedelerin bilinci kapalı bile olsa, otomatik olarak 112’yi arayarak, aracın bilgisayar sistemlerinden alınan kaza anına ilişkin verileri 112 Acil Çağrı Merkezi’ne iletiyor.

-Gerek olması halinde ise 112 Acil Çağrı Merkezi’nden aracın geri aranabilmesini sağlıyor.

-Böylece çağrının kesilmesi durumunda dahi, 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki ilgili personel, aracı geri arayarak sağlık ekipleri kaza yerine gelene kadar yaralılara gerekli yönlendirmeleri yapabiliyor.”