Yeni Şafak yazarı da emin olamadı: Taksitler artacak mı, sabit mi kalacak?

"Taksitler, enflasyon ya da memur maaşlarındaki yükselişle doğru orantılı artacak mı; sabit mi kalacak?"

featured

Yeni Şafak yazarı Ali Saydam, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesiyle ilgili kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini söyledi.

Saydam’ın yazısında yer alan sorular şöyle:

“Örneğin; şu duruma bakalım: “Ahmet 18 yaşını aşmış… İkametgahı bir seneden fazla süredir İstanbul’da… Annesiyle babasının yanında yaşıyor. Babasının ayrıca bir evi var (ya da yok)… Hane gelirleri 18 bin liranın altında (ya da üstünde).”

Şimdi soru: ‘Ahmet’in ev ya da arsa için şahsen başvurma hakkı yukarıdaki alternatiflerden hangisinde var?’

Mesela; taksitler var… 20 yıl vadeyle 2+1 konutlar için 2.280 liradan, 3+1 konutlar için 3.187 liradan başlıyor… Ya sonrası?.. Taksitler, enflasyon ya da memur maaşlarındaki yükselişle doğru orantılı artacak mı; sabit mi kalacak?..

Ya da diyelim ki 3 sene sorunsuz ödemelerini yapan Hayriye Hanım, birden paraya sıkışsa ve ödeme yapamayacak duruma gelse, yatırdığı parayı kayıp mı edecek?..

Şunu da sorsak… Yüzde 10 peşinat için bireysel kredi alınmasında kolaylık gösterilecek mi?..

Tabii benzer daireler yaklaşık 1,5 milyon lirayken TOKİ, sosyal konutları piyasanın yarı fiyatına nasıl mal edip satacak?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un sosyal konut projesiyle ilgili dün yaptığı açıklamaların ‘etraflıca’ da olsa yeterli olmadığını yazan Saydam, “İletişim kampanyaları kapsamında ele alınarak, soru-cevap tekniği, infografikler gibi görselleştirme yöntemleri ve diğer her türlü imkân kullanılarak mutlaka tekrar edilmesi gerekir…”

Yeni Şafak yazarı da emin olamadı: Taksitler artacak mı, sabit mi kalacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!