Yeni Şafak yazarından Taliban övgüsü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok' sözlerine destek veren Yasin Aktay, Türkiye'nin Taliban’a terörist muamelesi yapması hangi haklı ve makul gerekçeye dayanabilir?' diye sordu.

Yeni Şafak yazarından Taliban övgüsü

AKP, ABD-NATO askerlerinin çekileceği Afganistan'da Türk askerine görev vermeye hazırlanırken, ülkede gerici Taliban tehdidi büyümeye devam ediyordu.

Ankara, Türk askerinin Kabil Havalimanı'nı koruması talebi için ABD ile haftalardır görüşüyor.

Bu trafik sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta yaptığı açıklamalar gündem olmuştu.

Erdoğan, “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” dedi.

Büyük tepki çeken sözler tartışılmaya devam ederken, hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, bugünkü köşesinde Erdoğan'a hak vererek Taliban reklamı yaptı.

Aktay'ın "Taliban’ın inancıyla ters olma arzusu" başlıklı yazısının satır başları şöyle:

"(...) Kimi Taliban’ın anlayışına Selefilik atfediyor bilip bilmeden, onun bu katılığını Suudi Arabistan’dan aldığı destekle Selefiliğe veya Vehhabiliğe bağlıyor.

Tamamen ezbere klişelerle yapılan bir yakıştırma olduğunu söylemek zorundayız. Taliban Selefi de değil Suudi Arabistan desteğinden de çok uzak. Bilakis Taliban’ın din anlayışı Selefiliği de yargılayan ona fersah fersah uzak bir anlayış ve Suudi Arabistan’a Vehhabiliğe de en ufak bir sempatisi yok.

Geleneksel medrese hocaları ve öğrencilerinin son derece güçlü, dini anlayış, saygı ve sadakate dayalı örgütlü yapısıyla Afganistan’da var olan sosyolojik yapıya hiç yabancı değil. Bilakis alternatif siyasi aktörlerin bıraktığı çözümsüzlük ve kaos ortamına sundukları otorite ve düzen teklifiyle kısa sürede halkın büyük çoğunluğunun onayını almayı başarmışlardır. Yani ülkeye dışarıdan gelmiş veya kökü dışarıda bir yapı değil bilakis neticede Afgan halkının bünyesinden ortaya çıkmış bir olgudur.

Erdoğan’ın Taliban’ın inancıyla ters olmadığımızı söylemesini bu bağlamda anlamak lazım ve çok yerinde bir açıklama. Elbette bazı siyasetlerimizde karşılıklı anlayış çerçevesinde bazı diyaloglarımız olacaktır.

Ayrıca bazıları hızlarını alamayıp Taliban’ı terörist bir örgüt seviyesine indirmişler. Doğrusu Taliban, ABD işgali esnasında 7 yıldır ülkeyi yöneten bir hükümet idi. İşgalle birlikte direnişe geçti ve bu esnada Afganistan dışında hiç bir yerde hiç bir silahlı eylemi olmadı. Misyon olarak sadece kendi ülkesini işgalden kurtarmayı koydu ve görülüyor ki bu konuda başarılı olmuş durumda. Onunla savaştığı için ona terörist diyen ABD bile onunla masaya oturdu, onu tanıdı ve bundan sonra onunla bir taraf olarak temas halinde olacağını ortaya koymuş oldu.

Türkiye’nin ise Taliban’a terörist muamelesi yapması hangi haklı ve makul gerekçeye dayanabilir?

Elbette Türkiye Afganistan’da kendi misyonuyla ve Afgan halkına rağmen değil onların da muvafakatı ve karşılıklı anlayışıyla bulunacaktır. Bu çizgiden bir sapma sözkonusu bile değil."