Yeni Şafak’ın o haberinin altından çok başka bir şey çıktı

Yeni Şafak'ın hakim alerjisinin altından başka bir gerçek çıktı. Yeni Şafak'ın hedef aldığı hakim Recep Taş’ın, 2017’de gazetenin bağlı olduğu Albayraklar Holding aleyhine şerh kararı verdiği ortaya çıktı.

Yeni Şafak’ın o haberinin altından çok başka bir şey çıktı

Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 31 Mayıs 2019 tarihli ve 602 sayılı İdarî Yargı Kararnamesi’yle 364 hakim ve savcının görev yerini değiştirmişti. Hakim Recep Taş, Balıkesir Vergi Mah. Başkanlığından İstanbul Vergi Mah. Başkanlığına atandı. Yeni Şafak gazetesi, atamalardan altı ay sonra 29 Ocak 2020’de yaptığı “Klozetçi hakim terfi etti” başlıklı haberle Recep Taş’ı hedef aldı. Aydınlık’tan İlker Yücel’in haberine göre, Recep Taş’ın, 2017’de gazetenin bağlı olduğu Albayraklar Holding aleyhine şerh kararı verdiği ortaya çıktı.

Gazete daha önce de kendisine yakın kuruluşun TSK içinde reklam yapmasına müsaade etmeyen bir albayı hedef almıştı.

1999’DA ÖVMÜŞLERDİ

Yeni Şafak’ın 1999’da, kullandığı oy nedeniyle övdüğü, 2020’de ise hedef aldığı hakim Recep Taş için ‘klozetçi hakim’ tanımı kullanıldı. Bu tanımın geçmişi 2017’ye dayanıyor. Albayrak Holding bünyesindeki Varaka Kağıt Sanayi AŞ’nin Balıkesir’de, yeni kağıt fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak için kurduğu elektrik santrali ve kağıt fabrikası yargıya taşınmıştı. Davayı Balıkesir Barosu, Mimarlar Odası ve Tabipler Odası açtı. 9 Ekim 2015’te alınan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu olumlu kararı Mahkemece iptal edildi. Bunun üzerine hazırlanan 2. ÇED Raporu hakkında ise ‘olumlu’ kararı verildi.

Balıkesir İdare Mahkemesi’nde yeniden, bu kez 2. ÇED Raporu aleyhinde dava açıldı. Enerji santralinin yerleşim alanlarına çok yakın olduğu, proje alanı yakınındaki tarım arazilerinin, su kaynaklarının ve tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkın kötü etkileneceği, hava kirliliğine yol açacağı, projenin 1. sınıf tarım arazilerinin yok olmasına sebep olacağı belirtiliyordu. 18 Mayıs 2017 tarihinde Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda “ÇED Raporu’nun mevzuata ve tekniğine uygun hazırlandığı, rapor içindeki hesaplamalarda ve verilen bilgilendirmelerde uygunsuzluk tespit edilemediği; çevreyi olumsuz etkilemesi düşünülen durumlarla ilgili gerekli hesaplamaların yapıldığı” ifade edildi. Mahkeme “ÇED olumlu kararında, hukuka ve kamu yararına aykırılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” diyerek davanın reddine karar verdi.

Davada Heyet Başkanı Hakim Recep Taş, şerh oyu kullandı. Taş, gerekçesinde kamu yararı doğrultusunda alanın tekrar tarım arazisine dönüştürülmesi gerektiğini yazdı.

Yenişafak, atamalardan altı ay sonra yaptığı haberde “Siyasi parti temsilcisi gibi gerekçe yazan Taş’ın, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda kim tarafından korunduğu ve referansının kim olduğu merak konusu oldu” ifadelerini kullandı.

İLK DEĞİL

Yeni Şafak’ın ‘tamamen duygusal’ haberler nedeniyle kamu görevlilerini hedef alması ilk değil. Gazete 2018’de de ‘Ömer Halisdemir isminin ticari reklamlarda kullanılamayacağı’ kararı gereğince kışladaki cami tabelasından 15 Temmuz kahramanı Şehit Ömer Halisdemir’in adını kaldırtan Tekirdağ 8’inci Mekanize Tugay Komutanı Albay Kubilay Karslı için “Bu tabeladan rahatsız oldu” biçiminde haber yaptı. Gazeteyle, camiyi yaptıran ve söz konusu tabelaya ismini yazarak reklam yapan Nimet ve Bekard Gıda arasındaki ‘duygusal’ ilişki dikkat çekiyor. Yeni Şafak İmtiyaz Sahibi Ahmet Albayrak’ın kızı Zeynep Albayrak ile Bekard Yemek Sanayii’nin sahibi ve AKP İl Genel Meclisi üyesi Yunus Günaydın’ın oğlu Cemil Günaydın, 2005’te evlenmişti.