Yeni Washington Büyükelçisinin hocası bakın kim çıktı?

Kürşad Reisoğlu yazdı...

Yeni Washington Büyükelçisinin hocası bakın kim çıktı?

Yeni Büyükelçiler Kararnamesi iki gün önce yayınlandı.
Önemli değişiklikler dikkat çekici. Ancak bizim için en çarpıcı isim yeni Washington Büyükelçisi olarak ismi yazılan Murat Mercan oldu. 
Ne var bunda diyenler olacaktır. Sonuçta Mercan, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapıyordu. Ancak hafızalar yoklanırsa, Mercan’ın Tokyo’ya atanması da şaşırtıcı olmuştu. Çünkü Mercan, Merve Kavakçı ile birlikte Temmuz 2017’de Dışişleri meslek memuru olmayıp da dışardan atanan iki isimden biriydi.
Murat Mercan’ın ataması, Merve Kavakçı’nınki kadar tartışılmamıştı. Ancak şimdi ise en önemli büyükelçiliklerden biri olan Washington Büyükelçiliği’ne getirilmesi yeniden bir tartışma açacak gibi.
Nedenini kitabın ortasından anlatalım: 
Murat Mercan, AKP içinde Abdullah Gül’e çok yakın bir isim olarak biliniyor. Hatta 2001 yılında kurulan AKP’de Mercan, Abdullah Gül kontenjanından Kurucular Kurulu üyesi oldu. Mercan AKP’de görev aldığı her dönem de parti içinde “Gül’ün adamı” sıfatını korudu. Buna da hiçbir zaman itiraz etmedi. 
Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Mercan’ın Hükümetle bir kez de yolları ayrıldı. 2012 yılında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcılığı görevine getirilen Mercan, 5 Eylül 2014 tarihinde bu görevinden istifa etti. İstifanın zamanlaması dikkat çekiciydi. Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan kazanmış ve Abdullah Gül’ün görev süresi tamamlanmıştı. Seçimlerden önce her ne kadar ekibi üzerinden “Gül yeniden seçilebilir” haberleri sızdırılsa da Erdoğan, Gül’ün bu hamlelerine üstün gelmiş ve Cumhurbaşkanı seçilmişti. Artık Erdoğan ile Gül’ün yollarının ayrılığı daha yüzeyde konuşulur olmuştu. İşte Mercan’ın istifası tam bu dönemde olmuştu.


İstifa metni ise çok çarpıcıydı. Mercan bir cümle ile Erdoğan’dan söz ederken, Abdullah Gül için ise methiyeler dizmişti. Mercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söylemişti: 
“Allah hükmedenlerin en iyi hükmedeni değil mi? Allah’ın hükmü tecelli etti ve Bakan Yardımcılığı görevini bıraktım. Görev yaptığım süre içinde bana güvenen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’a çok teşekkür ederim. Hayatımın her döneminde bana her zaman destek olmuş olan, güvenen ve hocalık yapmış olan Sayın Abdullah Gül’e ne kadar teşekkür etsem azdır.”
Evet. Türkiye’nin yeni Washington Büyükelçisi’nin hocası Abdullah Gül çıktı. Bunu biz değil, Mercan kendi yaptığı açıklamada ifade ediyor.
İnsanın aklına bin türlü soru gelmiyor değil.
Dışişleri’nde bir dönem ciddi bir hâkimiyet kuran Abdullah Gül, Mercan ile iletişimini devam ettiriyor mu?
Mercan, Washington’da Ankara’nın yeni yönetime yönelik stratejisi çerçevesinde mi atandı?
Daha doğru ifadeyle Ankara, bu yeni strateji çerçevesinde Washington ile ilişkileri Abdullah Gül’e yakın, hatta Gül için “hocam” diyen Murat Mercan üzerinden mi düzenlemeye karar verdi?
Sorular, sorular…