Yeni yargı paketi Demirtaş’a da vurdu: Tahliye kararı

Yeni yargı paketiyle terör suçlarından yargılanan binlerce kişiye tahliye yolu açılmıştı. Onlardan biri de Demirtaş. 4 yıl 8 ay ceza aldığı dosyadan tahliye olan Demirtaş başka bir suçtan tutuklu olduğu için serbest kalamayacak.

Yeni yargı paketi Demirtaş’a da vurdu: Tahliye kararı

Yargı Reformu’nun 1. Paketi, Meclis’ten geçmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe girdi.

Pakette, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu’nda da değişiklikler yapıldı. Değişikliklerle birlikte 5 yıl ve altında ceza alan ve istinaf mahkemelerince cezaları onanan, terör suçundan yargılanan kişilere Yargıtay’a temyiz yolu açıldı.

Ayrıca Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişiklikle eleştiri ve haber verme sınırında kalan açıklamaların suç olmayacağı kanuna girdi.

Paketin yürürlülüğe girmesiyle birlikte 5 yılın altında ceza alanların bir kısmının infazları durduruldu ve PKK ile FETÖ soruşturmalarından ceza alan binlerce kişi tahliye edildi.

DEMİRTAŞ’A DA BİR DOSYADAN TAHLİYE

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni çıkan yargı paketi çerçevesinde, 4 yıl 8 ay ceza aldığı dosyadan tahliye oldu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 4 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezalara sanık avukatları itiraz etmiş, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Kararı onamıştı.

Sabah gazetesinden İbrahim Ayral’ın haberine göre Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının başvurusu üzerine İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca infazın durdurulmasına hükmetti. Demirtaş, Ankara’daki bir başka dosyadan tutuklu olduğu için ceza evinden çıkamayacak.