Yeni yılın ilk günü için Google'dan Doodle

Google 2021 yeni yılın ilk gününü Doodle ile kutladı. Kullanıcılarına iyi yıllar dileyen ünlü arama motoru devi, ana sayfasında 2021 yazılı ağaç ev görseline yer verdi.

Yeni yılın ilk günü için Google'dan Doodle

Google yeni yılın ilk gününe özel Doodle hazırlayarak kullanıcılarına sürpriz yaptı. Bir önceki gün '202 Yılbaşı' tasarımına yer vererek gündem olan dev arama motoru, bu kez 2021 yazısına yer verdi. Yeni yıl dünyanın bir çok ülkesinde kutlanırken, tasarım sayesinde 1 Ocak 2021'le ilgili haberlere ulaşım için kolaylık sağlandı. İçinde bulunulan yılın bitimi olan yılbaşı miladi takvime göre yılın ilk günü olarak geçiyor.

YILBAŞI TARİHİ

Yılbaşı, Miladi takvim kullanan ülkelerde 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan geceye denmektedir. Günümüzde, çoğu ülke fiili olarak Miladi takvimini kullandığı için, Yılbaşı, dünyanın en ünlü resmî tatilleri arasındadır, genellikle yeni yıla girildiği andan itibaren gece yarısı havai fişeklerle kutlanır. Diğer küresel Yılbaşı gelenekleri arasında yeni yıl kararları almak ve kişinin arkadaşlarını ve ailesini araması yer alır.

Mezopotamya yeni yılı ilk kez MÖ 2000 yılında, Mart ortasında ilkbahar ekinoksu zamanında kutladı.

Erken Roma takvimi, 1 Mart'ı yılın ilk günü olarak belirledi. Takvimin Mart ayından itibaren sadece 10 ayı vardı. Yeni yılın bir zamanlar Mart ayı ile başladığı bazı ayların isimlerine hala yansımaktadır.

Miladi takviminin dokuzuncu ayından on ikinci ayına kadar olan Eylül'den Aralık'a kadar, başlangıçta yedinci ila onuncu aylar arasında konumlandırılmıştı. Roma mitolojisi, Ianuarius ve Februarius'un iki yeni ayının oluşturulmasıyla genellikle ikinci kralları Numa Pompilius'a itibar etti. Bunlar ilk olarak yılın sonunda yerleştirildi, ancak bir süre sonra bunun yerine ilk iki ay olarak kabul edildi.