Yeni zam dalgası beklentisi… Bu sefer plastik vuracak

Yüzde 85 oranında dışa bağımlı olduğumuz plastik hammaddelerinde son aylarda dolar cinsinden yüzde 100'ü aşan fiyat artışı oldu.

Yeni zam dalgası beklentisi… Bu sefer plastik vuracak

Enflasyonda 2021 yılı için riskler artıyor.

Bu risklerden biri de, dünya genelinde hammadde fiyatlarındaki yükseliş ve tedarik sorunları. Bu sorunlar, plastik sektörünü de derinden etkiliyor.

İçtiğimiz suyun konulduğu pet şişeden giydiğimiz kıyafetin ipliğine kadar yaygın olarak kullanılan plastikte hammadde fiyatları dolar bazında son 6 ayda yüzde 137 ile yüzde 23 arasında değişen oranlarda arttı.

Sözcü’ye konuşan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, hammadde fiyatı artışlarının Türkiye'de enflasyonu olumsuz etkileyeceğini, vatandaşların kullandığı birçok plastik ürüne yüksek oranda zamlar gelebileceğini belirtti.

PVC HAMMADDESİNDE YÜZDE 137 ARTIŞ

Ağırlıklı olarak evlerdeki kapı ve pencereler ile borularda kullanılan plastik maddesi PVC'nin hammaddesi dolar cinsinden son üç ayda yüzde 56, son 6 ayda yüzde 137 zamlandı.

Meyve-sebze yetiştirilen seralarda kullanılan örtüler, poşetler, ambalajlar ve ince streç filmlerde kullanılan “aype film” hammaddesinde dolar cinsinden fiyat artışı, son 3 ayda yüzde 40, son 6 ayda yüzde 60 oranına ulaştı.

‘İÇTİĞİMİZ SUYU DA ETKİLEYECEK’

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastikte hammadde fiyatlarındaki artışın, hayatımızı doğrudan nasıl etkileyeceğini pet şişe örneğiyle anlatıyor. Klasik yarım litelik bir pet sişe suyun maliyetinin yüzde 80'inin pet şişe, yüzde 20'sinin su olduğunu belirten Eroğlu, “Dolayısıyla pet hammaddesi yüzde 50 artarsa, su fiyatı yüzde 40 artar” diyor.

BAKAN YARDIMCISINA ANLATTILAR

Plastik sektörü temsilcileri, hammadde krizinde gelinen durumu ve taleplerini dün Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay'ın da katıldığı ve İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) ev sahipliğinde yapılan toplantıda anlattı.