Yeniden Ankara’ya yürüme kararı alan madencilere gözaltı

Kıdem tazminatları ve maaş alacakları için 87 gündür direnen Ermenekli madenciler, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine yeniden Ankara’ya yürüme kararı aldı. Madencilerin önü polis ve jandarma barikatıyla kesilerek, müdahale edildi. Birçok madenci gözaltına alındı.

Yeniden Ankara’ya yürüme kararı alan madencilere gözaltı

Özbeyler'e ait Cenne ve Seba Maden Ocağı işçileri ve 3 yıl önce kapanan Turap Madencilik işçileri ile 2 yıl önce kapanan Özkar Madencilik işçileri, eylemlerinin 87. gününde Ermenek Güneyyurt Meydanı'nda basın açıklaması yaptıktan sonra Ankara'ya yürümek istedi. Jandarma madencilerin etrafına barikat kurarak yürümelerine engel oldu.

Madenciler kendilerine verilen sözlerin tutulmadığı için yürümekte kararlı olduklarını ifade ederek, “Bu barikatları bizim önümüze değil Özbeyler’in önüne kurun” diye seslendi.

Madencilerin konuşmalarının ardından Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin fenalaşarak baygınlık geçirdi. Çetin, alanda ambulans olmadığı için bir madencinin aracı ile Ermenek Devlet Hastanesine götürüldü.

Madenciler "Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara", “Özbey şaşırma sabrımızı taşırma”, "Gemileri yaktık geri dönüş yok" sloganları attı.

Madenciler yürüyüş için harekete geçmek isteyince jandarma biber gazıla müdahale etti. Hastaneden dönen Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin ile Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz ile çok sayıda madencinin gözaltına alındığı duyuruldu.