Yerli ilaçla ilgili çarpıcı iddia: Medipol ruhsat alsın diye 3 firma aylarca bekletilmiş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nin koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç için ortak çalışma yaptığı firmanın ruhsat alabilmesi için bu firmadan önce başvuru yapan 3 firmanın aylarca bekletildiği öne sürüldü. İddiayı CHP’li Murat Emir dile getirdi.

Yerli ilaçla ilgili çarpıcı iddia: Medipol ruhsat alsın diye 3 firma aylarca bekletilmiş

Murat Emir Medipol Üniversitesi ile ortaklaşa ilaç çalışması yürüten Atabay isimli firmadan aylar önce ruhsat başvurusu yapan firmaların olduğunu ve bu firmaların sırf Medipol Üniversitesi ile ortak ilaç çalışması yapan Atabay firmasının çalışmaları tamamlansın diye bekletilerek kendilerine aylarca ruhsat verilmediğini öne sürdü. 

CHP Milletvekili Murat Emir “Sayın Bakan, yeni bakan yardımcınız hayırlı olsun. Bu gidişle bütün Medipol’ü Sağlık Bakanlığına taşıyacak gibi görünüyorsunuz. Medipol aşkınız hiç bitmedi. Yine, bir Medipol aşkından bahsedeceğim. 12 Haziran’da Sanayi Bakanı büyük bir müjde verdi dedi ki ‘Medipol ve bir ilaç firması ortaklığında yerli ‘favipiravir’ üreteceğiz.’ Söz verdiler ama o ilaca ruhsat verebilmek için daha önce martta, nisanda başvurmuş olan 3 firmanın başvurusu bekletildi ve 10 Temmuz’dan sonra ruhsatlandırıldı bunlar, üretime başladılar.” şeklinde konuştu.

KOCA DA ‘BEKLETİLDİ’ DEDİ 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da diğer 3 firmanın ruhsatlarının bekletildiğini kabul ederek bunu “Firmaların rekabet halinde olması” sebebi ile yaptıklarını belirtti.

Bakan Koca “Çin’den 140 dolara alınan ilacın yerlileştirilmesi çalışmaları yürüttük ve bu ilacı sentezlemek üzere, kurucusu olduğum üniversiteden bir öğretim üyesi arkadaş, bilinen bir firmaya sadece proje desteği verdi. Sentez başarıldı. Bu arada 3 tane farklı firma da hammaddesini ithal ederek müracaatını yaptı. Bu 4 firma rekabet halindeydi ve ‘tek firmaya olmayacak, 4 firmaya birlikte verilecek, 13-14 dolardan da fazla fiyatı olmayacak’ dedim.” ifadelerini kullandı.

CHP’Lİ EMİR:BAKAN ÇELİŞİKLERİ GİDEREMEDİ

Haber Alternatif’in haberine göre Bakan Koca‘nın verdiği yanıt ile çelişkileri açıklayamadığını belirten CHP’li Murat Emir ise “Diğer firmalar Mart ve Nisan aylarında başvuru yapmış olmalarına rağmen aylarca bekletildi. O zaman da gündeme getirmiştik ve sormuştuk. Bu firmalar neden bu kadar bekletildi? Bakan, Medipol-Atabay ortaklığını bekletmiş gibi anlatıyor ama tam tersi bir durum var ortada. Dolayısıyla bakan, bu çelişkileri gideremedi” ifadesini kullandı.