Yerli sosyal medya platformu ‘Yazbee’ faturasını ödeyemediği için kapandı

Tamamı Türk girişimciler tarafından oluşturulan yerli sosyal medya platformu Yazbee veri merkezi, hizmet sağlayıcısı tarafından fatura ödemediği gerekçesiyle kapatıldı.

Yerli sosyal medya platformu ‘Yazbee’ faturasını ödeyemediği için kapandı

Yerli sosyal medya platformu Yazbee, hizmet sağlayıcısı tarafından fatura ödemediği gerekçesiyle kapatıldı. Yazbee’nin kurucu ortaklarından Arif Ünver yaptığı açıklamada, bu olayın basit bir ticaret girişimi olmadığını ve ülke menfaatlerini ilgilendirdiğini belirtti.

Aydınlık’tan Gökhan Büyük’e konuşan Ünver, şunları söyledi:

‘BİZE TİCARİ ŞİRKET GİBİ DAVRANILMAMASI GEREKİR’

Dünyada dijital bir çağdayız. Yeni nesil dijital çağda Türkiye’nin katma değerli ürün üretip açığı kapatması, hızlı bir şekilde yol kat etmesi gerekiyor. Bizim yaptığımız iş de tam bu işe hizmet ediyor. Dolayısıyla basit bir ticaret olmadığı, ülke menfaatlerine yönelik bir iş olduğu için bizimle bu ticarette temas halinde olan sağlayıcıların bize ticari şirket gibi davranmaması gerekir. Bu bilinçle hareket etmesi gerekir. Yoksa nasıl ülkemizden büyük işler çıkacak?

‘PİYASA DEĞERİ MİLLİ GELİRİMİZE YAKIN’

Facebook’un piyasa değeri 500 milyar dolarken, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası 750 milyar dolar. Türkiye’nin en büyük şirketinin ise piyasa değeri 7 milyar dolar dolayında. Şimdi biz nasıl, katma değerli, teknoloji tabanlı üretim yapan ülkelerle mücadele edeceğiz? Alın terine saygımız var fakat artık dünyada para eden akıl teri. Bilgiye dayalı akıl terinin para ettiğini gençler görecek ki motive olacak ve bilgi üretmeye çalışacak.

Arif Ünver

‘GENÇLERİN UMUDU KIRILIYOR’

Bu ve benzeri projeler basit bir ticaretmiş gibi görünüp kazaya uğrarsa, gençlerin de umudu kırılır. Gençler tam da bu yüzden yurtdışına gidiyorlar. Projelerini oralarda gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Silikon Vadisi’nde ise sadece bir satranç oyununun AR-GE çalışmalarına 30 milyon dolar ayırıyorlar. Bu bilinç ve zihniyet ülkemizde oturmadan, nasıl başaracağız bu işleri? Vatan millet demek sadece balkona bayrak asmak değildir. Bunun altını doldurmak gerekir. Dört yıllık bir yatırımız. Bundan beş ay önce duyurduk ve rekor denecek sayıda, 200 bin kullanıcıya sahip olduk. Üniversitelerde konferanslar dizayn ettik. Tam uçak tekerini yerden kesmiş uçacakken, önümüz kesiliyor.

‘ÜLKEMİZİN İSTİKBALİNE KARŞI’

Bu olacak iş değil. Bu yapılan ülkemizin istikbaline karşı yapılmış harekettir. Bir spor kulübüne bile 50 milyon sponsor olunuyor. Çok daha önemsiz bir olay mı? Nihai planımız yüzde 51’ini halka açmaktı. Hiçbir siyasi baskıya uğramamalı, bu halkın olmalı diyorduk. Bu konuda daha hassas davranılmalıydı. Rasyonel bir gerekçe bulamıyorum gerçekten. Milli bilinç olduğu sürece kimse bu ülkeyi tutamaz. Bu olayın en kısa sürede çözüleceğini düşünüyoruz. Gidip bir İngiliz şirketiyle çalışmak istemeyiz.”

Sosyal medya gücünü elinde bulunduran emperyalist devletler, bunu psikolojik savaş ve propaganda yöntemi olarak çok etkili bir biçimde kullanıyor. Örnekleri ise saymakla bitmeyecek derecede yüksek: Twitter’in Barış Pınarı Harekatı’nı destekleyen hesapları ve etkinlikleri engellenmesi. Facebook ve Twitter’in, Hong Kong’taki protestolarda Çin’i suçlayan kullanıcılara dokunmazken, gerçekleri ortaya koyan 936 hesabı askıya alması. Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez’in katıldığı Amerika karşıtı söyleşiyi yayımlayan Küba medya kanallarına ait hesapların, Twitter tarafından askıya alınması.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sosyal medya platformu Twitter’in ülkedeki bazı hesapları askıya almasına tepki göstermişti. Twitter’in hükümet yanlılarına ve takipçilerine baskı yaptığını ileri süren Maduro, çoğunluğu oluşturan ve doğruları ifade eden binlerce takipçisinin engellendiğini savundu.

Yine Twitter, 2017’de Rusya’nın Russia Today ve Sputnik kuruluşlarına 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etme girişimleri iddiasıyla reklam yasağı getirmişti.

Bütün bu örnekler Yazbee gibi yerli bir sosyal medya platformunun zaruri ihtiyaç olduğunu gösteriyor.