Yerli ve milli balon Otonom uçuş testlerini başarıyla tamamladı

featured

Tasarımı ve üretimi Otonom Teknoloji tarafından gerçekleştirilen DORUK 173B, 74 kilogram ve 78 kilogram ağırlığındaki faydalı yük konfigürasyonları ile ilk uçuş testlerini başarı ile tamamladı.

Tasarımı ve üretimi Otonom Teknoloji tarafından gerçekleştirilen DORUK 173B aerostat (balon) 74 kilogram ve 78 kilogram ağırlığındaki faydalı yük konfigürasyonları ile ilk uçuş testlerini başarı ile tamamladı.

1500 metre yükseğe çıkabilen ve 500 kilograma kadar yük taşıyabilen,bir hafta kesintisiz havada kalabilen  DORUK 173B’nin yer segmenti Mobil Demirleme İstasyonu, başarılı kabul testlerinin ardından Ekim 2019’da sınır güvenliğine teslim edilmişti.

Göreve başlamak için gün sayan DORUK 173B, yurt içinde yürütülen bir entegre sınır güvenliği projesi kapsamında hizmet verecek.

Geçtiğimiz yıllarda, DORUK, benzer bir görev profilinde, başarıyla denenmişti.

Şimdi ise hizmete girecek bir sistem kapsamında görev yapacak olan balon, görev yükü konfigürasyonundaki değişiklikler nedeniyle projeye özel olarak tasarlandı.

İlk uçuş testi yapılan DORUK 173B, 460 metreküp hacminde. DORUK’un bu sürümü, aynı zamanda, hacim olarak, Türkiye’de üretilen en büyük hava platformu unvanını da elde etti.

Yerli ve milli balon Otonom uçuş testlerini başarıyla tamamladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!